loading..
ورزش در معلولین چگونه است؟

ورزش در معلولین چگونه است؟

ورزش در معلولین چگونه است؟

چکیده

شاید بعضی افراد فکر کنند که، افراد معلول و معلولین نمی توانند ورزش کنند. اما این حرف کاملا غلط است چرا که همان طور که همه افراد در ذهن شان هست که ورزش کنند؛ برای معلولین این فکر و این کار از اهمیت بیشتری برخوردار است اما آن ها ورزش های مخصوص به خود را دارند و نوع انجام آن ها هم خاص و متفاوت است.

مقدمه

 عدم توانایی و نتوانستن در انجام فعالیت های روزمره را معلولیت می‌ نامند. افراد از نظر ضایعه نخاعی، فلج عضو اندام های حرکتی و از نظر ذهنی معلولیت پیدا می کنند. اغلب افراد با توجه به وضعیت و شرایط خود، اندام مناسب، دویدن، کاهش وزن و برای بهتر شدن و پر انرژی شدن ورزش می کنند؛ افراد معلول هم به ویژه معلولین خاص برای پر انرژی شدن، اندام متناسب، پر شدن اوقات فراغت، بهتر شدن وضعیت جسمانی و روانی ورزش و فعالیت می کنند. همچنین ورزش کردن باعث می شود که عضلات و استخوان های محکم تری داشته باشند، ماهیچه های بدن خود را تقویت کنند، همچنین سبب می شود که استرسی که دارند را کم کنند، اعتماد به نفس شان بیشتر شود و توانایی های خود را ببینند، بشناسند و تشخیص دهند.

معلولین خاص مانند کسانی که فلج مغزی شده اند هم باید ورزش را فراموش نکنند، چرا که با ورزش کردن بدن آن ها انعطاف بیشتری پیدا می کند و خود افراد هم راحت تر می توانند به کار های روزمره و فعالیت خود بپردازند.

معلولانی که کم توانی ذهنی دارند، اگر چه که معلول جسمی نیستند، اما از نظر فکر و ذهن معلولیت دارند. این افراد هم باید ورزش فکری داشته باشند منظور از ورزش فکری هم، انجام دادن بازی های فکری، دور بودن از استرس و اضطراب و انجام بازی های گروهی و تیمی است که برای این افراد بهترین است؛ چرا که شرایط روحی خوبی پیدا می کنند، شاد و پرانرژی و سرحال می شوند. این افراد وقتی که در جمع و گروه باشند بهتر عمل می کنند مخصوصا این که زیر نظر مربی تخصصی قرار بگیرند و یک راهنما و همدل داشته باشند.

کسانی که از نظر نخاعی معلول هستند می توانند ورزش هایی مانند: وزنه برداری، تیر اندازی، تیر و کمان، شمشیر بازی را انجام دهند. در وزنه برداری که یک ورزش قدرتی محسوب می شود، برای بازوها و ماهیچه های بدن بسیار مفید است. اگر می خواهید وزنه برداری را شروع کنید ابتدا از وزنه های سبک تر آغاز کنید و بعد به سراغ وزنه های با وزن بالا ببرید می توانید از دمبل ها و وزنه های آزاد استفاده کنید. این را هم به یاد داشته باشید که قبل از انجام آن با پزشک خود مشورت کنید تا به شما کمک کند و برنامه ورزشی تان را برای تان مشخص کند.

شما هم اگر معلولیتی دارید و دوست دارید ورزشی انجام دهید، فدراسیون ورزشی پزشکی استان پزشکان و مشاورین بسیار خوبی دارد،  می توانید به سایت فدراسیون وارد شوید و از این فرصت خوب بهره ببرید.

ورزش های مناسبی هم برای کسانی که روی ویلچر هستند وجود دارد‌ مانند: والیبال، بد مینتون، بسکتبال که مطمئنا این افراد به خوبی می توانند از پس این ورزش ها بربیایند این افراد ورزش های کششی هم می توانند انجام دهند که بسیار خوب و مفید است.

افرادی که معلول هستند نه تنها می توانند ورزش کنند، بلکه این قدر در رشته و فعالیت ورزشی که دارند خوب و پر قدرت ظاهر می شوند که به قهرمانی هم می رسند. رشته های ورزشی مانند: والیبال نشسته، بسکتبال با ویلچر، تیر و کمان، تنیس، راگبی و بوچیا و غیره را می توانند انجام دهند همان طور که در بالا ورزش های مناسب را مثال زدم. اکنون حتی تیم های تیر و کمان را داریم که به طور جدی فعالیت می کنند و تیم ملی این رشته بهترین عملکرد را از خود نشان داده اند. که در مسابقات پارا المپیک هم تیم تیر و کمان شرکت کرده اند و خانم زهرا نعمتی مدال طلا را هم کسب کرده اند.

ورزش بوچیا که تفریحی- توپی محسوب می شود، برای کسانی که فلج مغزی یا قطع نخاع هستند، بهترین گزینه است. این ورزش چند نفره و یا تک نفره انجام می شود و زمین مشخصی دارد. مراحل این بازی این طور است که هر کدام از بازیکنان‌ توپی دارند، یک توپ هم به عنوان توپ هدف مشخص می شود هر کدام از بازیکنان باید توپ های خود را به سمت توپ هدف پرتاپ کنند؛ هر‌ کدام از آن ها که توپ های شان نزدیک به توپ هدف باشد برنده اند.


ورزش بوچیا

این موضوع را هم در نظر بگیرید که قبل از انجام ورزش حتما ده دقیقه بدن تان را گرم کنید و بعد از اتمام ورزش و فعالیت تان ده دقیقه هم بدن تان را سرد کنید.

یادتان باشد که باید تغذیه مناسبی هم داشته باشید و وعده های غذایی تان به طور درست و صحیح باشد. به میزان کافی‌ از کلسیم، پروتئین و فیبر استفاده کنید. گوشت، ماهی، میگو، میوه جات مانند: پرتقال، سیب، موز، نارنگی و غیره، سبزیجات، حبوبات، خشکبار مانند: آجیل، مغزیجات، پسته و فندق هم به میزان کافی مصرف کنید.

نتیجه گیری

ورزش کردن برای هر فرد و در هر سن و شرایطی الزامی است. حال شرایط آن می تواند متفاوت باشد که برای آن هم ورزش های مناسبی وجود دارد. پس کسی نمی تواند بهانه بیاورد. این موضوع را هم بدانید که اگر معلولیتی دارید قبل از اینکه ورزشی انجام دهید؛ حتما با پزشک خود مشورت کنید. با توجه به شیوع کرونا هم که امکان باشگاه رفتن و سالن رفتن محدود شده و یا حتی نمی شود رفت، می توانید با چند ابزار مثل دمبل و وزنه ورزش کنید؛ اینطور هم به سلامتی خودتان برسید و هم از ویروس کرونا در امان بمانید.

05 خرداد 1400