loading..
چه مواد غذایی برای برطرف شدن استرس به ما کمک می کنند؟

چه مواد غذایی برای برطرف شدن استرس به ما کمک می کنند؟

 چه مواد غذایی برای برطرف شدن استرس به ما کمک می کنند؟

چکیده

همان طور که در مقاله مربوط با استرس برای تان توضیح دادم، داشتن استرس طبیعی است و همه افراد در یک زمان خاصی استرس می گیرند، اما داشتن بیش از حد استرس طبیعی نیست و برای افراد مشکل ایجاد می کند مشکلاتی همچون دستپاچه شدن، در حال صحبت تپق زدن و مشکلات جسمی و روحی. از این رو باید استرس خود را کنترل کنیم. همچنین باید تغذیه مناسبی هم داشته باشیم. بعضی از مواد غذایی هستند که برای برطرف شدن و کنترل استرس به ما کمک می کنند و کسانی که دچار استرس هستند و مضطربند، می توانند از این مواد غذایی استفاده کنند.

مقدمه

 در ادامه مواد غذایی را برای کاهش استرس و کنترل استرس برای تان بیان می کنم که می توانید با مصرف آن ها، استرس خود را کم کنید و آن ها را در برنامه ی غذایی خود قرار دهید.

استفاده از پروتئین ها: استفاده از موادی که دارای پروتئین هستند، بسیار برای کاهش استرس مفید هستند. موادی که دارای پروتئین هستند مانند: گوشت، مرغ، تخم مرغ،  ماهی که هم پروتئین دارند و  هم دارای ویتامینD  هستند که استفاده از این مواد بسیار برای استرس و کاهش آن خوب و مفید است. موادی که دارای پروتئین هستند، حاوی تریپتوفان است که به ایجاد سروتونین در بدن کمک می کند؛ سروتونین یک ماده شیمیایی آرامش  بخش است که به اضطراب و کاهش آن کمک می کند.

مواد غذایی دارای روی: مواد غذایی که دارای روی هستند هم برای کاهش استرس بسیار موثر هستند، مانند: بادام هندی، زرده تخم مرغ، جگر، بوقلمون، گوشت گاو.

مواد غذایی حاوی ویتامین :Bمنابع غذایی که بسیار خوب که ویتامینB  دارند، مانند: گوشت گاو که سرشار از ویتامین B  است، همچنین سبزیجات، محصولات لبنی، مرغ، برنج، تخم مرغ، حبوبات، مغزیجات، سیب و پرتقال.

مواد غذایی حاوی ویتامین:C این گروه از ویتامین ها در موادی مانند: گوجه فرنگی، فلفل، کلم بروکلی، سبزی و کیوی وجود دارند؛ استفاده از این مواد هم بسیار برای  کاهش استرس کمک می کنند.


مواد غذایی دارای منیزیم: مواد غذایی که دارای منیزیم هستند، مانند فندق، بادام زمینی، شکلات برنج قهوه ای، غلات سبوس دار، جو، لوبیا و سبزیجات تیره که این مواد منیزیم فراوانی دارند و مصرف آن ها بسیار خوب و موثر است.

امگا۳: ماهی های چرب به دلیل داشتن امگا۳ بسیار برای مغز و حافظه خوب هستند. و به آرام شدن ذهن و کاهش استرس کمک می کنند. امگا۳ نوعی اسید چرب است که در ماهی هایی مثل سالمون، شاه ماهی پیدا می شوند همچنین دارای ویتامین D  هستند. امگا۶ هم نوعی اسید چرب است که اگر فرد دریافت کند، اما در کنار آن امگا۳ مناسبی دریافت نکند بر خلق و خو فرد اثر گذاشته و فرد را دچار استرس می کند. امگا۳ به کاهش اضطراب و استرس در فرد کمک می کند و اضطراب و استرس را در فرد کم می کند.

مغز کدو تنبل: تخمه کدو تنبل یا کدو حلوایی دارای پتاسیم است و هم چنین الکترولیت ها را تنظیم و متعادل می کند، هم چنین فشار خون در فرد را کنترل و میزان می کند. تخمه کدو تنبل هم چنین منبع خوبی برای دریافت روی است و روی خوب و مناسبی در خود دارد.

شکلات: شکلات مخصوصا شکلات تلخ، به کاهش استرس و اضطراب کمک می کند و مفید است. چرا که شکلات حاوی تریپتوفان است که به ایجاد سروتونین کمک می کند و این تریپتوفان به سروتونین در مغز تبدیل می شود و مغز را آرام می کند. شکلات هم چنین حاوی منیزیم است که علائم افسردگی را کم می کند و استرس را کاهش می دهد. البته شکلات به دلیل قندی که دارد و چربی های اضافی که دارد، در روز زیاد مصرف نکنید و مقدار متوسط و کنترل شده ای را استفاده کنید.

چای سبز: چای سبز، دارای اسید آمینه  و آنتی اکسیدان قوی است که بر خلق و خو اثر می گذارد و استرس را کاهش می دهد. این آنتی اکسیدان و اسید آمینه تیانین نام دارد، که ضد اضطراب و استرس و آرامش بخش است و به ایجاد و افزایش سروتونین در مغز کمک می کند.

شیر و لبنیات: شیر دارای تریپتوفان است که به ایجاد سروتونین و آرام شدن مغز کمک می کند. هم چنین افزون بر احساس آرامشی که ایجاد می کند، باعث خواب عمیق و راحت هم می شود. همچنین لبنیات مثل ماست و شیر، حاوی ماده ای به نام تیروسین هستند که میزان سروتونین در مغز را افزایش می دهد، و استرس را کاهش می دهد.

مواد غذایی که برای استرس مناسب نیستند.

فست فود ها: اگر زیاد از غذاهای آماده و فر آوری شده استفاده می کنید، دچار استرس و اضطراب می شوید، و اگر هم استرس داشته باشید که آن را تشدید می کنید. چرا که این نوع غذاها چربی های زیادی دارند و هم اینکه سرخ کردنی هستند و گیرنده های عصبی شما را تحریک می کنند.

کافئین: استفاده از قهوه و کافئین در ابتدای روز فرد را سرحال می کند و انرژی می بخشد، اما مصرف بیش از حد کافئین و قهوه استرس را برای فرد ایجاد می کند، مصرف کافئین هورمون های استرس را تحریک می کند و ضربان قلب و فشار خون را در فرد افزایش می دهد. مصرف بیش از حد آن باعث بر انگیختگی استرس و اضطراب، بی قراری و پریشانی در فرد می شود. هم چنین کافئین ادرار آور است و این کار باعث دفع ویتامین B  و C  در بدن می شود که از این طریق این ویتامین ها دفع می شوند. در روز بیش از ۵ فنجان نخورید، روزی ۲ یا ۳ فنجان کافی است.

الکل: افراد فکر می کنند که با مصرف الکل و نوشیدنی های الکلی استرس و اضطرابی که دارند را کاهش و کم می کنند، درست است اما این کاهش استرس موقتی و لحظه ای است و فرد، در همان لحظه احساس شادی و آرام شدن می کند. علاوه بر این فرد بعد از مصرف آن دچار بی حالی، آشفتگی، و استرس و اضطراب می شوند. پس اگر استرس دارید مصرف الکل را کنار بگذارید، تا استرس و اضطراب تان کاهش پیدا کند.

نتیجه گیری

همان طور که در بالا مطرح شد، شما می توانید با مصرف برخی مواد غذایی استرس خود را کنترل کنید و کاهش دهید، البته باید نکاتی را هم در کنار تغذیه رعایت کنید مانند ورزش، خواب و غیره. برای انجام دادن و رعایت نکات دیگر و مقابله با استرس می توانید مقاله مربوط به کاهش استرس و اضطراب را در سایت هیات پزشکی ورزشی استان خراسان رضوی مطالعه کنید.

05 خرداد 1400