loading..
والیبال چگونه ورزشی است؟

والیبال چگونه ورزشی است؟

والیبال چگونه ورزشی است؟

چکیده

ورزش والیبال، ورزشی است گروهی و تیمی که دو تیم ۶ نفره باهم به بازی می پردازند. والیبال در تاریخ ۲ فوریه سال ۱۸۹۵ میلادی توسط ویلیام جی مورگان ابداع و ثبت شد. این ورزش پر تحرک است و به چابکی، دقت، تیز بینی و تعادل نیازمند است. این ورزش را اکثر افراد دوست دارند و اگر دقت کنید مردم در تفریحاتی که دارند؛ یک توپ والیبال هم همراه خود دارند تا این بازی را انجام دهند. این ورزش را می توان به عنوان تفریحی و حرفه ای انجام داد. در ادامه توضیحاتی درباره این ورزش برای تان می گویم، با من همراه باشید.

مقدمه

این بازی را شما می توانید بر روی چمن، شن، آسفالت و یا ماسه انجام دهید. این بازی با حرکت سرویس شروع می شود و بعد از آن توسط تیم مقابل دفاع و پاسخ داده می شود. هر تیم برای این که توپ را عبور بدهد، می تواند فقط ۳ حرکت به صورت متوالی‌ انجام دهد، البته این ۳ ضربه را یک بازیکن نمی تواند بزند و باید حداقل یک نفر دیگر، یک ضربه به آن وارد کند، آنوقت می تواند دو ضربه دیگر را انجام دهد. این ضربات می تواند به صورت آبشار، پاس و ضربه باشد و یا به صورت ترکیبی از ضربات دیگر و یا به صورت۳ پاس باشد.

قوانین و مقررات بازی

تعداد بازیکنان این ورزش ۶ تا ۱۲ نفر است که ۶ نفر آن ها در زمین بازی می کنند و یک نفر از همین تعداد هم به عنوان لیبرو(آزاد) در زمین است. طول زمین والیبال برای مردان و زنان۱۸ متر طول و ۹ متر هم عرض آن است.

این بازی ۵ گیم و یا ست دارد که هر کدام یک از تیم ها که بتواند ۳ ست از ۵ ست را ببرد، برنده بازی است. امتیاز ست ها، عبارت است از:۴ ست که ۲۵ امتیاز دارد و ست آخر که ۱۴ امتیاز دارد.

تعداد داوران این بازی ۱۰ نفر است، که داور در بالای زمین، یک نفر در پایین، یک داور به عنوان داور ذخیره، و ۴ داور دیگر در کنار خط هستند که  یک داور در خط ذخیره، یک نفر نویسنده و دیگری به عنوان کمک نویسنده قرار دارند.

وسایل مورد نیاز این بازی، شامل توپ و تور و برای بازیکنان لباس و کفش است. توپ والیبال از چرم مصنوعی، ساخته شده است و وزن آن حدود ۲۶۰ گرم است و اگر تا ۱۰ گرم بیشتر یا کمتر بشود اشکال و فرقی ندارد. فشار داخل توپ هم ۰٫۳ کیلوگرم بر سانتی متر است. رنگ این توپ ترکیبی از رنگ زرد و سفید و آبی است.

شما هم اگر از دسته کسانی هستید که به این بازی علاقه دارید و دوست دارید، وقتی که کاری ندارید و یا به بیرون بروید بازی گروهی و دسته جمعی والیبال و این بازی عالی را انجام دهید و همچنین از توپ و لباس و کفش آن استفاده کنید، می توانید برای تهیه لوازم این ورزش مثل توپ، لباس و کفش آن به سایت هیات پزشکی ورزشی استان خراسان رضوی مراجعه کنید و به صورت آنلاین سفارش دهید.

بازی در ابتدا توسط داور و انداختن سکه برای این که یک تیم زمین را انتخاب کند و یک تیم هم توپ را شروع می شود. بعد از آن بازی در زمین با زدن سرویس آغاز می شود.

در این بازی در امتیاز ۱۶ و ۸، اولین تیمی که به این امتیاز ها برسد، یک دقیقه استراحت به هر دو تیم داده می شود. هر تیم به جز استراحت فنی که دارند، می توانند در طول بازی دو استراحت ۲۰ ثانیه ای دیگر هم داشته باشند.

شماره ای که بازیکنان می توانند داشته باشند و انتخاب کنند از شماره ۱ تا ۱۵ است.

در این بازی هر تیم می تواند ۶ تعویض داشته باشد، مثلا اگر در بازی شماره ۶ به داخل زمین برود و شماره ۷ بیرون بیاید، در دفعه بعد تعویض شماره ۷ باید به داخل برود و ۶ بیرون بیاید؛ یعنی سرویس رفت و برگشت داشته باشد. تعویض بازیکنان هم توسط داور در ابتدای خط یک سوم و رو به‌ روی تور می ایستد، و همان موقع بازیکن ورودی تابلوی تعویض و شماره ای که روی آن قرار دارد را به او می دهد.

طول تور این بازی۵٫۹ متر است و عرض آن ۱ متر است. ارتفاع تور والیبال برای مردان ۴۳٫۲متر است و برای زنان۲۴٫۲ متر است.

کارت زرد و قرمز هم در این ورزش وجود دارد، اگر خطا شود و داور تشخیص کارت زرد دهد، آن را به بازیکن نشان می دهد و یک امتیاز به تیم مقابل داده می شود و اگر در موقع زدن سرویس باشد، سرویس به تیم مقابل داده می شود. اگر هم داور کارت قرمز به بازیکن دهد و او را اخراج کند، بازیکن برای یک ست اخراج می شود و بر روی نیمکت می نشیند و یک امتیاز هم به تیم مقابل داده می شود.

هر رالی یعنی تا موقعی که توپ در جریان است، تا وقتی که توپ به زمین حریف و یا توسط حریف به زمین خودی برخورد نکرده و یا خطایی صورت نگیرد ادامه پیدا می کند، تا یکی از تیم ها امتیاز بگیرد.

در این بازی تساوی معنی ندارد و اگر امتیاز هر دو تیم به ۲۴ و یا ۱۴ برسد، بازی ادامه پیدا می کند تا یک تیم با اختلاف دو امتیاز جلو بیفتد و برنده شود. زمانی بازی ۵ ست می شود که هر دو تیم ۲ گیم را برده باشند.

برخورد توپ به لبه تور اشکالی ندارد و خطا محسوب نمی شود.

بعد از هر ست زمین ها عوض می شود.

لیبرو: لیبرو بازیکنی است که رنگ لباسش با بقیه افراد تیم فرق دارد و در زمین فقط می تواند توپ را جمع کند و یا پاس بدهد، اما حق این که سرویس و آبشار بزند را ندارد، همچنین تعویض هم نمی شود.

لباس بازی والیبال

لباس این بازی تشکیل شده از بلوز آستین کوتاه و یا بدون آستین و هم چنین به همراه شورت ورزشی است. برای بانوان ایرانی هم بلوز آستین بلند، به همراه مقنعه می باشد. هر تیم می تواند برای لباس بازیکنان خود یک رنگ را که دوست دارد و یا بازیکنان دوست دارند، انتخاب کند، حتی اگر رنگ لباس شان شبیه تیم مقابل باشد اشکالی ندارد. فقط رنگ بلوز لیبرو با بقیه بازیکنان تیمش فرق می کند و متفاوت است.

نتیجه گیری

ورزش والیبال همان طور که گفته شد ورزشی گروهی و دسته جمعی است و همه افراد و در هر سنی این ورزش را دوست دارند البته سن این ورزش از ۱۰ سال به بالا شروع می شود، چرا که فرد قدرت تعادل و دقت در این بازی را داشته باشد، اما باز هم به فرد بستگی دارد که می تواند بازی کند یا خیر. در این مقاله با قوانین این بازی و لباس این ورزش آشنا شدید، در مقاله بعدی خطاها و انواع سرویس را ها را برای تان توضیح می دهم. با من در مقاله بعدی هم همراه باشید.

05 خرداد 1400