loading..
پیشگیری از بیماری ها با ورزش

پیشگیری از بیماری ها با ورزش

چگونه با ورزش به جنگ بیماری بروید!

 ورزش کردن و انجام فعالیت های بدنی ، نقش بسیار مهمی در سلامت و کیفیت زندگی افراد دارد و مسلما در پیشگیری در برابر بسیاری از بیماری‌ ها ، یک عامل مهم و حیاتی به حساب می آید. متخصصان و پزشکان با توجه به تحقیقات و نتایج تحقیقات انجام گرفته شده ، چاقی ، استفاده کردن دخانیات ، تغذیه نا مناسب و نداشتن تحرک و فعالیت جسمی را از عوامل بروز بیماری ها و ناراحتی هایی می دانند که در جامعه وجود دارد است ؛ و معتقد هستند که ورزش و فعالیت های بدنی یک شیوه و روش مناسب و خوب در پیشگیری در برابر بیماری ها است و همچنین هزینه های دارو و درمان هم کاهش می یابد. 

با ورزش‌ کردن ،‌بسیاری از بیماری ها و ناراحتی ها ، درمان می شود و می توان از بیشتر شدن و شدت گرفتن بیماری جلوگیری کرد ، در این مقاله چند بیماری را برایتان مثال می زنیم:

کنترل بیماری با ورزش

  • فشار خون

با انجام ورزش های معمولی مانند پیاده روی ، نرمش ، کوهپیمایی و با داشتن رژیم غذایی خوب و مناسب و استراحت کافی ، می توانید فشار خون خود را کاهش دهید ورزشکاران معمولا فشار خون نمی گیرند ، چرا که ورزش و فعالیت دارند. ورزش حتی ، در سن های بالا 70 سالگی هم فشار خون فرد را متعادل نگه می دارد. چرا که در اثر ورزش کردن ، عروقی که در سطح بدن است ، انبساط پیدا می کند و در نتیجه جریان خون زیاد می شود و فشار خون هم پایین می آید. 

فشار خون عوارض زیادی دارد : مثل ، سکته ، نارسایی و حمله های قلبی و نارسایی کلیه . پس حتما ورزش را جدی بگیرید و اگر فشار خون دارید ، ورزش یادتان نرود.

  • چربی خون 

ورزش های منظم و پیاده روی های خوب و متعادل ، در بیمارانی که چربی خون بالا دارند ورزش می تواند که کلسترول آن ها را کاهش دهد و باعث افزایش چربی مفید خون LDL شود و چربی مضر خون را کاهش دهد و اثرات نشأت گرفته از ازدیاد چربی در بروز بیماری های عروقی و سنگ های صفراوی جلوگیری می شود.

  • آرتروز

آرتروز هم مانند درد مزمن کمر است ، و باید بدانید که بی تحرکی و انجام ندادن فعالیت به افزایش درد و علائم درد کمک می کند. اگر ورزش مناسبی داشته باشید و در حد متعادل ، در عوض خشکی مفصل ها را کاهش می دهد و باعث بهبود و بهتر شدن درد و انجام فعالیت و حرکت می شود.

 نسخه ورزشی برای کسانی که به آرتریت ( آرتروز) مبتلا هستند شامل : ورزش های هوازی تا مدت ۳۰ تا ۶۰ دقیقه است ؛ البته ورزش های کششی را هم فراموش نکنید.

  • دیابت

 امروزه ثابت شده که  ورزش های مناسب  برای کسانی که دیابت دارند و حتی انسولین هم تزریق می کنند ، بسیار مفید و خوب بوده است و مقاومت بدن را اگر مشکلی پیش بیاید ، بیشتر می کند. پیاده روی هم بهترین ورزش است که از مبتلا شدن افراد به این بیماری پیشگیری می کند. 

  • بیماری های ریوی

ورزش و پیاده روی را هر روز ، و یا ۳ بار در هفته به مدت نیم ساعت می توانید انجام دهید. ورزش کردن بر میزان مقاومت عضلات و اعضای داخلی بدن کمک می کند و ظرفیت بیشتر شدن اکسیژن را در ریه ها افزایش می دهد و می توان از تنگی نفس و فیبروز بافت ها پیشگیری کرد. افراد سیگاری هم که سالیان سال ، سیگار مصرف کرده اند و نیکوتین این ماده سمی را وارد ریه هایشان کرده اند و یا بیماری هایی مثل آسم ، آمفیزم و برونشیت مزمن و سرطان دارند هم می توانند ، با ورزش مکرر و ادامه دادن آن بر توان و تحمل عضلاتی ریه ها بیفزایند و تهویه ریه خود را آسان تر کنند. 

  • کمر درد

کسانی که از درد مزمن کمر خود رنج می برند ، ورزش کردن و داشتن فعالیت می تواند به کم شدن سفتی عضلات ، ضعف ، بهتر شدن و تقویت عضلات و بهتر شدن ستون فقرات کمک کند. البته این را هم بگویم که برای جلوگیری از آسیب باید ورزش های ویژه انجام دهید، متخصصان توان بخشی توصیه می کنند که ، از بعضی تمرینات کششی برای انعطاف پذیری بیشتر عضله های کمر ، پاها ، باسن و اطراف ستون فقرات انجام دهند. علاوه بر این هم تمرینات تقویت عضلات شکم و عضله های نگهدارنده ستون فقرات هم باید توجه شود. همچنین ورزش شنا و دوچرخه سواری هم مفید است. 

مطالعات و تحقیقات نشان داده است که ، مزایای ورزش برای پیشگیری و حتی درمان سرطان ثابت شده است. یک راه برای پیشگیری از عوارض جانبی درمان ، استقبال کردن از پزشکی ورزشی است . البته نوع و شدت ورزش بستگی به وضعیت بیمار و بیماری او دارد چرا که ورزش های شدید هم ممکن است که عملکرد منفی بر روی بیمار بگذارد ؛ و در هر مرحله از درمان نوع ورزش که پزشکان و متخصصان تجویز می کنند متفاوت است. 

  • ام اس

 ام اس ، یک بیماری التهابی مزمن سیستم عصبی مرکزی است که با ورزش و دارو درمانی می توان آن را کنترل کرد. ورزش و فعالیت کردن مرحله مهمی است که در کنترل و مدیریت کردن بیماری های مزمن مانند ام اس کاربرد دارد. بیشتر شدن قدرت عضلانی ، تمرینات تعادلی برای بهتر راه رفتن و تمرینات کششی برای بهبود خستگی پیشنهاد می شود. علاوه بر مزایای فیزیکی که ورزش دارد ، باعث کم شدن افسردگی و خشم ناشی از ام اس هم می شود و همچنین باعث شادابی و داشتن انرژی می شود. 

  • بیماری های قلبی

انجام ورزش های سبک و ملایم ، نه تنها باعث کم شدن درد های قلبی پایدار و غیر پایدار می شود ، بلکه اگر لخته هایی داخل خون شریانی قلب وجود داشته باشد ، حل شده و از بروز سکته های بعدی جلوگیری می شود. همچنین ورزش های سبک از رسوب پلاک های چربی داخل عروق کرونر قلب و یا عروق دیگر نقاط بدن جلوگیری می کند.

 ورزش های سبک مانند پیاده روی ، ضربان قلب را کاهش می دهد و یکی از مشخصه های مصرف انرژی توسط قلب ، بستگی به تعداد ضربان قلب دارد و با انقباض کمتر در دقیقه قلب کمتر کار می کند و کار قلب موقع ورزش زیاد و هنگام استراحت ، کاهش می یابد که برای قلب مفید و خوب است. هم چنین می توانید با مراجعه به اپلیکیشن ورزشیار از خدمات درمانی و مشاوره ای به روز آن بهره مند شوید. 

ورزش های مختلف و گوناگون علاوه بر اینکه عوامل تأثیر گذاری برای پیشگیری و جلوگیری از به وجود آمدن بیماری های فراوان دارند، در درمان بسیاری از بیماری ها هم مؤثر هستند. هدف علم پزشکی در رابطه با ورزش ، ترویج و توسعه آمادگی جسمانی و تندرستی در بین مردم و تشویق کردن آن ها برای انجام ورزش ؛ و انتخاب کردن شیوه ی درست زندگی و داشتن زندگی سالم است.

 این را هم توجه داشته باشید ،که ورزش کردن و داشتن فعالیت علاوه بر داشتن شرایط فیزیکی خوب ، استقامت و تسلط قدرت ، ترشح هورمون های عصبی خوب مانند مورفینی ، آنکفالین ها ، آندروفین ها و سروتین در خون افزایش می یابد و با اثرات ضد درد خود می توانند در فرد ورزشکار ، شادی و نشاط و نیرو را افزایش دهند.

15 اسفند 1399