loading..
لباس هایی که کرونا گرفته اند؟!!

لباس هایی که کرونا گرفته اند؟!!

لباس هایی که کرونا گرفته اند؟!!

چکیده

مهم ترین بخش موجود در مورد بیماری کرونا، موضوع لباس ها و شستن آن هاست. بعضی ها می گویند که چگونه لباس های مان را بشوییم؟ آیا باید هر وقت که لباس پوشیدیم، آن ها را دور بینداریم؟ در این مقاله چند نکته را بیان می کنم.

مقدمه

 از موقعی که ویروس کرونا وارد جامعه شده و شیوع پیدا کرده است، همه ی ما درگیر و نگران شده ایم مبادا که مبتلا شویم. همه ی ما در مورد اینکه این ویروس روی اجسام فلزی و شیشه ای می نشیند و می ماند، شنیده ایم. این ویروس روی اجسام فلزی مانند آهن و مس حدود ۴ ساعت زنده می ماند و در هوا هم حدود ۳ ساعت.  به همین دلیل بعضی ها می گویند پس روی لباس های مان چه یعنی روی پوشاک و لباس هایمان زنده نمی ماند؟ باید بگویم که چرا، این ویروس روی پوشاک هم قرار می گیرد، لباس های ما که تمام آن پارچه نیست، چرا که اشیاء فلزی مانند زیپ و یا دکمه در لباس های مان وجود دارد، که باعث می شود ویروس روی این ها بنشیند و تا چند ساعتی زنده بماند.

این را هم در نظر بگیرید که اگر لباس ما خیس شود، و یا عرق کنیم رطوبتی ایجاد می شود که اگر ویروس روی لباس های مان قرار گرفته باشد، به مدت بیشتری زنده می ماند و رشد می کند. اگر هم که ما با خبر نباشیم و لباس مان را نشوییم که دیگر هیچ، و او به کار خود و رشد خود ادامه می دهد. چرا که، اگر بیرون رفته اید و با یک فرد کرونایی برخورد داشته اید و آن فرد عطسه یا سرفه ای کرده باشد، روی لباس شما می نشیند و ممکن است که لباس شما؛ در معرض خطر قرار بگیرد. پس اگر فکر می کنید که لباس تان با  منطقه ی آلوده ای تماس داشته و برخورد کرده، آن را تمیز و ضد عفونی کنید، هنگامی هم که لباس های تان را در می آورید، مواظب باشید که دستان تان به صورت تان برخورد نداشته باشد و بعد از آن دستان تان را با آب و صابون بشویید.

ضرورت ضدعفونی کردن لباس ها

ضدعفونی کردن و شستن لباس ها، از موضوعاتی است که الانه، همه ی افراد حتی کسانی که قبل از کرونا به این موضوع توجه نداشته اند، باید رعایت کنند و این مسئله را جدی بگیرند و این مسئله ضرورت دارد.

چرا که سطوح پارچه ای هم علاوه بر سطوح شیشه ای و فلزی،  در اثر عطسه، سرفه و قطراتی که هنگام سرفه و عطسه از دهان خارج می شود، آلوده می شوند و باید ضدعفونی و تمیز شوند. این را بدانید که این ویروس در دمای بالاتر از ۷۵ درجه از بین می رود، بخار هم بالاتر از این درجه است، هنگامی که لباس های تان را با آب داغ و مواد شوینده می شویید؛ لباس تان تمیز و ضدعفونی می شود، بخار و آب گرم لباس ها را ضدعفونی و مواد شوینده هم آن ها را تمیز می کند.

بعضی اوقات اگر وقت ندارید که لباس تان را بشویید یا تعویض کنید، می توانید با اتو روی آن را بکشید چرا که اتو هم دمای زیادی دارد و باعث از بین رفتن میکروب می شود؛ شستن زیاد هم باعث از بین رفتن بافت های لباس می شود، پس می توانید بعضی اوقات آن ها را اتو بزنید.

وقتی که می خواهید لباس های آلوده به کرونا را بشویید، حتما هنگام حمل آن ها از دستکش یک بار مصرف و ماسک استفاده کنید، تا می توانید لباس های آلوده را جدا، از لباس های تمیز و پاکیزه بشویید. اگر هم می خواهید لباس های تان را با دست بشویید، دستکش دست کنید، ماسک بزنید و هنگام شست و شو دست های تان را به صورت، بینی، چشم و دهان خود نزنید. این را هم بدانید اگر با دست می شویید دمایی بالاتر از ۷۵ درجه فراهم کنید، و بعد دست به کار شوید. ضد عفونی کردن بسیار مهم است، سبد لباس، محیط شست وشو را حتما قبل و بعد از اینکه لباس های تان را شستید؛ ضدعفونی کنید.

سایت هیئت پزشکی ورزشی استان خراسان رضوی هم به شما توصیه می کند، که حتما، لباس های تان را بعد ا ز استفاده و بیرون رفتن، بشویید و ضدعفونی کنید.

اگر هم که لباس های تان را با ماشین لباس شویی می شویید، بعد از شست و شو لباس شویی را هم ضد عفونی کنید. در هنگام شست و شو، دمای لباس شویی را در گرم ترین درجه دما بگذارید. هنگام شست و شو از مواد شوینده ای استفاده کنید که سفید کننده دارند‌.

اگر فعالیت تان در بیرون از منزل زیاد است و باید حتما بیرون باشید و موقعیت کاری تان به گونه ای است، که باید در بیرون و اجتماع فعالیت داشته باشید، لازم نیست که هر بار لباس تان را دور بیندازید، و از لباس دیگری استفاده کنید؛ در این موقع لباس های تان را جدا کنید و آن ها را جدا نگه دارید و جدا هم بشویید. و بعد از مدتی  که از لباس تان استفاده کردید، آن را دور بیندازید و تعویض کنید.

هنگامی که لباس هایتان را شستید در صورت امکان، آن ها را در معرض نور آفتاب قرار دهید تا خشک شوند.

اگر هم در بیمارستان هستید و می خواهید لباس های آلوده را بشویید، حتما ماسک و دستکش بزنید، گرم ترین آب را انتخاب کنید، آبی که بالای ۷۵ درجه باشد، پنجره های موجود در محیط را باز بگذارید، تا هوا تهویه شود و هوای خوب و پاک رد و بدل شود، هنگامی که می خواهید لباس ها را در ماشین لباس شویی بگذارید، آن ها را زیاد تکان ندهید، تا ویروس و میکروب های آلوده حرکت نکنند و پخش نشوند، بعد از آن می توانید ماسک و دستکش خود را در بیاورید و آن ها را درون کیسه های زباله بیندازید، و بعد از آن دستان تان را با آب و صابون بشویید.

نتیجه گیری

با مطالبی که در بالا گفته شد، حتما به بهداشت لباس های تان توجه خوبی داشته باشید و از تمیز کردن آن ها غافل نشوید. چرا که وقتی بیرون می روید، مقدار قابل توجهی میکروب بر روی لباس های تان می نشیند  و اگر آن ها را تمیز و ضد عفونی نکنید، ممکن است که میکروب ها در محیطی که هستید، حال خانه و یا در محل کار، منتشر شوند و بقیه افراد هم به این ویروس مبتلا شوند.

05 خرداد 1400