loading..
رژیم های لاغری

رژیم های لاغری

کدام رژیم های لاغری غذایی خوب و مناسبند؟

چکیده

همان طور که در مقاله قبلی رژیم های غذایی لاغری برای تان بیان کردم، هر فردی باید رژیم های لاغری برای هر فردی یک نتیجه می دهد و فرد باید مطالعه کند و ببیند کدام رژیم می تواند به او کمک کند و اگر نمی تواند با متخصص و دکتر رژیم لاغری مشورت داشته باشد، شما هم می توانید برای داشتن مشاوره رژیم غذایی آنلاین و مشورت گرفتن از پزشک، به سایت هیات پزشکی ورزشی استان خراسان رضوی، مراجعه کنید و رژیم متناسب خود را با کمک دکتر رژیم دریافت کنید.

در مقاله قبل به چند رژیم اشاره شد، در ادامه هم چند رژیم دیگر را برای شما توضیح می دهم:

رژیم پر پروتئین: این رژیم همان طور که از اسمش پیداست، رژیمی است که باید فرد پروتئین زیادی مصرف کند و مصرف چربی و کربوهیدرات را به حداقل خود برساند. رژیم پر پروتئین با احساس سیری که در شما ایجاد می کند، نقش بسیار موثری را در کاهش وزن و کم شدن وزن شما، بازی می کند.  در این رژیم شما غذاهایی که پر از پروتئین است مصرف می کنید، که گوشت ها این فراوانی را در خود دارند مانند: گوشت گاو، تخم مرغ، گوشت سفید مثل ماهی، مرغ و حبوبات. اما این رژیم به دلیل اینکه فرد کربوهیدرات کم استفاده می کند و یا اصلا استفاده نمی کند، عوارضی برای فرد به وجود می آورد، مثل: سردرد و یبوست، دچار شدن به اختلالات کلیوی و ممکن است که فرد در عملکرد کلیه دچار مشکل شود و هم چنین ابتلا شدن به بیماری های قلبی در فرد افزایش پیدا می کند. شما می توانید از مواد پروتئینی کم چرب که کمی هم کربوهیدرات و فیبر دارند مصرف  کنید. می توانید در حین داشتن این رژیم کمی کربوهیدرات هم به بدن خود برسانید تا دچار عوارض آن نشوید مثل استفاده از سبزیجات و حبوبات که کربوهیدرات و فیبر دارند.

اما این رژیم با توجه به عوارضی که دارد مزایایی هم دارد مثل این که سوخت و ساز در بدن وی افزایش پیدا می کند، به دلیل استفاده از مواد غذایی پروتئینی فرد احساس سیری می کند و اشتها و وزن وی کاهش پیدا می کند. هم چنین به دلیل این که پروتئین مصرف می کنید باعث می شود که استخوان های تان سالم و سلامت باشند و چربی سوزی در بدن شما افزایش پیدا می کند. البته شما باید با پزشک متخصص رژیم خود مشورت کنید تا ببینید به شما این رژیم را پیشنهاد می دهد یا نه اگر هم که بیماری دیگری هم دارید، حتما با پزشک خود در این باره صحبت کنید.

رژیم دوکان: این رژیم بر خلاف رژیم کتوژنیک و اتکینز که باید مصرف چربی را زیاد می کردید، در این رژیم باید مصرف چربی را محدود کنید. یعنی باید کالری مورد نیاز بدن خود را از پروتئین ها، کربوهیدرات ها و بعد از چربی ها دریافت کنید. سازنده ی این رژیم پیر دوکان بوده است و ادعا کرده که با این رژیم در طول یک هفته ۵ کیلو لاغر می شوید و وزن کم می کنید و دیگر هم به وزن قبلی خود باز نمی گردید. در این رژیم استفاده از پروتئین بدون چربی، پیاده روی کردن در روز، نوشیدن آب و استفاده از سبوس جو دوسر، از مواد مصرفی این رژیم هستند.

در این رژیم استفاده از کربوهیدرات محدود است و بدن چربی سوزی را انجام می دهد، این رژیم سرشار از پروتئین است و کربوهیدرات نقش کمی را دارد. شما می توانید در این رژیم هر غذایی را که دوست داشتید بخورید اما آن غذا باید در لیست مواردی که مجاز است؛ باشد. این رژیم ۴ مرحله دارد که در ادامه برای تان می گویم.

مرحله اول، حمله: در این مرحله به مدت ۱ تا ۱۰ روز به مقدار زیاد و نا محدودی پروتئین و مواد پروتئینی کم چرب استفاده می کنید. مثل

گوشت قرمز، که کم چرب باشد

ماهی و گوشت مرغ

جگر، تخم مرغ

محصولات لبنی مانند شیر، اما بدون چربی

حداقل استفاده ۵/۱ لیتر از آب

استفاده از سیتان( گوشت تولید شده از گندم) و توفو( سویا)

و استفاده کردن از ۵/۱ قاشق غذاخوری، سبوس جوی دو سر. این مرحله را جدی بگیرید و کامل رعایت کنید.

مرحله دوم، کروز: در این مرحله هر روز مقدار زیادی سبزیجاتی که نشاسته ندارند، استفاده کنید و کمی سبوس جو دو سر به رژیم تان اضافه می شود که می شود حدود دو قاشق در روز. شما می توانید یک روز غذاهای مرحله حمله را بخورید و در روز دوم هم از غذاهای هر دو مرحله استفاده کنید. در این مرحله شما باید ۱ یا ۲ کیلو گرم در هفته وزن تان کم شده باشد و تا وقتی به وزن هدف خود نرسیده اید، ادامه دهید. استفاده از سبزیجاتی مانند:

اسفناج، کاهو، کلم و سبزی های تیره

فلفل دلمه ای

بادمجان

کرفس، خیار، گوجه فرنگی

پیاز و پیازچه

کدو، هویج

شلغم، چغندر

مرحله سوم، تثبیت: در این مرحله علاوه بر سبزیجات، یک میوه، یک وعده پنیر و نان سبوس دار هم به رژیم تان اضافه می شود. هم چنین می توانید غذاهای موجود در مرحله حمله و کروز را با هم مصرف کنید. در این مرحله می توانید یک یا دو وعده غذای آزاد داشته باشید و هر چه که می خواهید بخورید. در این مرحله باید در مدت ۵ روز، نیم کیلو کاهش وزن داشته باشید و ممکن است کهاین مرحله تا چند ماه طول بکشد.

میوه ها مثل: سیب، پرتقال، گلابی، هلو، کیوی، زرد آلو و توت حدود ۱۰۰ گرم استفاده کنید.

هر هفته چند غذای نشاسته ای مثل ماکارانی مجاز هستید که بخورید و هم چنین چند تکه گوشت پرچرب و یا ۱ یا ۲ وعده هر غذایی که دوست داشتید بخورید.

مرحله آخر، تثبیت نهایی: در این مرحله می توانید هر چیزی که دوست داشتید، بخورید، فقط یک روز در هفته، طبق مرحله حمله باید غذاهای پروتئینی بخورید. هم چنین در این مرحله یک قاشق غدا خوری دیگر، سبوس جو دو سر به رژیم تان اضافه می شود یعنی در طول رژیم می شود ۳ قاشق. در این مرحله پیاده روی خود را خم داشته باشید و انجام دهید.

رژیم دانمارکی: این رژیم یکی از رژیم های بسیار سخت لاغری است و اکثر افراد تمایلی به آن ندارند و متخصصان هم این رژیم را توصیه نمی کنند. در این رژیم فرد ۱۱ کیلوگرم وزن را در دو هفته کم می کند و وزن او سریع کاهش پیدا می کند. این رژیم خیلی سخت است و عوارض سختی هم دارد. در این رژیم فرد باید ۶۰۰ کالری فقط در روز دریافت کند، که این میزان به نیازهای بدن او جواب نمی دهد و به دلیل حذف شدن مواد مغذی، فرد با کمبود مواد مغذی مواجه می شود. در این رژیم غذاهایی مثل تخم مرغ، گوشت گوساله کم چربی، قهوه، اسفناج و کاهو استفاده می شود و فرد غذاهای کربوهیدراتی استفاده نمی کند؛ می دانید که وقتی هم کربوهیدرات استفاده نکنید، آب کافی و مورد نیاز بدن تان تامین نمی شود و به همین دلیل است؛ که وزن تان بسیار پایین می آید. این رژیم باعث استرس، سردرد، بی حالی، مشکلات کلیوی، مشکلات روده و حالت تهوع می شود و اصلا توصیه نمی شود و تنها مزیتی که دارد کاهش سریع وزن است. این رژیم هم برای کسانی و وقتی پیشنهاد می شود که فرد عمل دارد و یا مسابقه ای دارد و باید وزن خود را سریع کاهش دهد.

نتیجه گیری

هیچ رژیم غذایی کامل و بی عیب و نقصی وجود ندارد، هر کدام از رژیم های غذایی برای بعضی افراد مناسب و موثر است. و شما هم باید رژیمی را انتخاب کنید که با شیوه زندگی و جسم شما متناسب و هماهنگ باشد و بتوانید در بلند مدت آن را اجرا کنید.

شما می توانید برای اینکه رژیم مناسبی را انتخاب کنید، سری به سایت هیات پزشکی ورزشی استان خراسان رضوی بزنید و رژیم غذایی آنلاین را از پزشکان خوب این حوزه بهترین رژیم را دریافت کنید.

05 خرداد 1400