loading..
فشار خون

فشار خون

فشار خون بالا چیست و چه ورزش هایی برای افرادی که این بیماری را دارند، مناسب است؟

چکیده

همه افراد باید هر فشار خون، بیماری است که، می توان با ورزش و انجام فعالیت های بدنی ساده آن را کنترل کرد. در این مقاله اینکه فشار خون بالا چیست و چه ورزش هایی افراد، مبتلا به این بیماری می توانند انجام دهند؛ برای تان بیان می کنم.

مقدمه

فعالیت و یا ورزش در برنامه ی زندگی روزمره شان داشته باشند؛ به همین دلیل افرادی که فشار خون یا فشار خون بالا دارند باید در طول روز تحرک داشته باشند و از فعالیت بدنی غافل نشوند.

همان طور که می دانید، قلب وظیفه پمپاژ کردن خون را به تمام بدن دارد؛ ورزش کردن باعث می شود که قلب قوی شود و قلب قوی هم می تواند، خون بیشتری را با تلاش و نیروی کمتری پمپاژ کند و نیروی وارد شده کاهش پیدا می کند و باعث کاهش فشار خون می شود.  زمانی که قلب خون را با فشار به درون رگ ها می فرستد این فشار باعث افزایش فشار خون می شود؛ اما اگر این فشار با شدت و فشار زیادی به رگ ها منتقل شود، به بیماری تبدیل شده یعنی بیماری فشار خون بالا و فرد دچار این بیماری می شود. پس حواس تان باشد که فشار خون با فشار خون بالا تفاوت دارد‌

فشار خون بالا علائمی دارد: مانند سر درد، سر گیجه، کم شدن میدان دید، بی حالی و خستگی، تپش قلب، حالت تهوع، درد در قفسه ی سینه و تنگی نفس. اگر هنگام ورزش و یا ورزش سنگین این علائم را داشتید، به فعالیت تان ادامه ندهید و به پزشک مراجعه کنید. که در این صورت پزشک به شما برنامه غذایی و یا قرص فشار خون تجویز می کند.

معمولا کسانی به این بیماری مبتلا می شوند که اضافه وزن دارند، این افراد باید وزن خود را کم کنند و رژیم غذایی که دارند را تصحیح کنند. افرادی که از دخانیات استفاده می کنند، کسانی که سیگار می کشند و یا الکل مصرف می کنند هم به فشار خون مبتلا می شوند.  افرادی که دیابت هم دارند، فشار خون هم دارند.

فشار خون بالا از طریق سابقه خانوادگی هم اتفاق می افتد یعنی از خانواده به فرد ارث می رسد و فرد فشار خون بالا دارد.

استرس هم یکی از عوامل بالا رفتن فشار خون است. برای بهتر شدن و کنترل فشار خون باید ورزش های آرام و سبکی انجام دهید، برنامه غذایی و رژیم درستی داشته باشید و از غذاهای پر نمک اجتناب کنید، استرس و هیجان زیاد نداشته باشید و از مصرف دخانیات، سیگار و الکل پرهیز کنید.

چه ورزش هایی می توانید انجام دهید.

شما باید ورزش های ساده و سبک داشته باشید و از انجام ورزش های سنگین اجتناب کنید. ورزش هایی مثل: بسکتبال، تنیس، دوچرخه سواری، پیاده روی، گلف، رقصیدن و شنا کردن مفید است، البته درباره شنا کردن باید با پزشک خود مشورت کنید که چگونه در این رشته فعالیت داشته باشید و نحوه شنا و شیرجه زدن را از او بپرسید.

حتما هم لازم نیست که به باشگاه و یا سالن بروید، چرا که می توانید در خانه هم ورزش کنید، مانند انجام حرکت های کششی، رقصیدن و یا انجام کارهای خانه ، بالا، پایین رفتن از پله ها و یا باغبانی هم نوعی ورزش است؛ چرا که بدن تان در حال انجام فعالیت و کار است. همچنین می توانید حرکات یوگا و ایروبیک انجام دهید. چرا که حرکات ایروبیک پاها، شانه ها، بازوها و عضلات و ماهیچه های بدن را درگیر می کند و در کاهش و کم شدن فشار خون نقش بسزایی دارد.  سعی کنید این ورزش ها را در هفته ۳ بار انجام دهید.

ورزش ایروبیک

ورزش هایی که نباید انجام دهید.

همان طور که در بالا گفتم، افرادی که فشار خون بالا دارند باید ورزش ها و فعالیت های ساده داشته باشند. چون که فشار خون در اثر، برخی فعالیت های بدنی سنگین بالا می رود. ورزش های سنگین مانند: وزنه برداری، بوکس، کشتی و ورزش های مبارزه ای که نفس گیر هستند توصیه نمی شود. چرا که نباید فرد نفس خود را درون سینه حبس کند، حتی در ورزش های سبک هم فرد باید حواسش به دم و بازدم خود باشد.

ورزش هایی مثل اتوموبیل رانی و یا موتور سواری که هیجان زیادی هم دارند، برای افرادی که فشار خون بالا دارند مناسب نیستند، چرا که ضربان قلب شان زیاد و با شدت می زند و فشار شان بالا می رود.

هنگامی که ضربان قلب تان کم است و با شدت نیست، به معنای کاهش فشار خون است؛ پس سعی کنید که ورزش های آرام و سبک انجام دهید. این را هم بدانید که قبل از انجام هر ورزش و فعالیتی ۱۰ دقیقه بدن تان را گرم کنید و بعد از اتمام ورزش تان هم ۱۰ دقیقه بدن تان را سرد کنید. و اگر مسابقه ای دارید قبل از آن حتما بدن خود را گرم و تمرینی داشته باشید.

چه غذاهایی و چه غذاهایی را مصرف نکنید.

سعی کنید از قند، شکر، نوشابه، دلستر و ژله ها و دسر ها که فرآوری شده اندرا محدود کنید و در صورت امکان حذف کنید.

غذاهای سرخ شده و پر روغن و آماده مصرف نکنید. مصرف همبرگر، سوسیس، کنسرو ماهی، چیپس و پفک را محدود کنید.

از سس ها که دارای نمک هستند استفاده نکنید و به جای آن از ماست و گیاهان معطر مثل گلپر استفاده کنید. موادی مانند خامه، کره و دنبه هم استفاده نکنید و به جای آن؛ از روغن های زیتون و گیاهی استفاده کنید.

شکلات یکی از مواردی است که به کاهش فشار خون بالا کمک می کند.

مواد غذایی که دارای منیزیم هستند استفاده کنید، مانند: حبوبات، لوبیا چشم بلبلی، بادام، ذرت، اسفناج، کلم بروکلی. مرکبات و مغزیجات مانند پسته و بادام و فندق هم مصرف کنید.

موادی مانند کدو، سویا، زرد آلو، قارچ، سیب زمینی و همچنین میوه جات مثل پرتقال و نارنگی که ویتامین C دارند استفاده کنید. از سبزیجات هم غافل نشوید چرا که سرشار از ویتامین و فیبر هستند.

همچنین از موادی که امگا۳ دارند استفاده کنید مانند ماهی.

بعضی گیاهان و ادویه ها هم فشار خون را پائین می آورند مانند: زنجبیل، فلفل هندی، زعفران، زردچوبه و گیاه بامیه.

سرکه سیب هم بسیار به کاهش فشار خون کمک می کند، که می توانید در درون  بعضی غذاها، سالادها  و سس ها استفاده کنید.

نتیجه گیری

همان طور که در این مقاله گفته شد، فشار خون را باید کنترل کرد و مراقب آن بود، چرا که در بعضی مواقع فشار خون بالا برود ممکن است که فرد آسیب جدی ببیند و یا حتی منجر به مرگ وی شود. پس اگر فشار خون دارید مواظب باشید و رعایت کنید و حتما در کنار ورزش به پزشک هم مراجعه کنید و زیر نظر باشید. شما می توانید، سری به سایت هیات پزشکی ورزشی استان خراسان رضوی بزنید و از پزشکان حاذق این سایت کمک بخواهید و برنامه ی خوبی برای کنترل بیماری تان بگیرید.

05 خرداد 1400