loading..
غلبه بر استرس ناشی از کرونا

غلبه بر استرس ناشی از کرونا

استرس، یکی از عواملی است که هنگام یک مشکل و یا یک خطر، فرد دچار آن می شود. پیش آمدن یک اتفاق، بحران یا یک بیماری و خطر، شرکت کردن در مراسم مهم باعث می شود که فرد استرس بگیرد و مدام نگران باشد که می خواهد چه اتفاقی بیفتد. اکنون که بیماری کرونا در ایران و تمام جهان پیدا شده، شیوع آن و بودن این بیماری همه افراد جامعه را دچار استرس و تشویش کرده است. در این مقاله می خواهم برایتان چند روش بگویم تا استرس ناشی از کرونا را مدیریت کنید، چرا که داشتن بیش از حد استرس اصلا خوب نیست. استرس ممکن است در بیشتر مواقع خوب و مفید باشد، و به فرد کمک کند چرا که فرد بیشتر بر آن موضوع متمرکز است و ممکن است آن کار را بهتر و با دقت بیشتری انجام دهد و برای آن برنامه داشته باشد و به اتمام برساند. اما داشتن بیش از حد استرس و بیش از حد توجه و فکر کردن درباره چیزی به هیچ عنوان خوب نیست؛ و برای فرد مشکلات و خطراتی را ایجاد می کند. استرس داشتن علائمی دارد که فرد را از نظر جسمانی، عاطفی و رفتاری درگیر می کند.

news-how-to-avoid-tmi-during-global-pandemic-722x406.jpg

جسمانی

فردی که دارای استرس است دچار ضربان قلب، بی خوابی، سر درد، عرق کردن، سرد شدن دست و پا ها، گر گرفتن و داغ شدن بدن، سرگیجه، خستگی، کم شدن انرژی، تغییر در اشتها و تغذیه می گردد.

عاطفی

از نظر عاطفی هم باعث ترس، نگرانی، غم، موجب عدم تمرکز و توجه، عصبی شدن و پرخاش کردن، از بین رفتن علاقه، احساس ناتوانی و کم شدن انرژی، مشکل در حافظه و به یاد آوردن می شود.

رفتاری

دوری کردن از موقعیت ها و مکان های خاص، سوال کردن های زیاد درباره اینکه اوضاع چگونه است، آیا اوضاع بهتر شده یا نه؟،‌ دستپایچه شدن و غیره.

اگر در خصوص بیماری کرونا زیاد استرس دارید و یا از آن دسته افرادی هستید که با شنیدن یک خبر کلی استرس می گیرید و کلی سوال دارید و مراقب هستید، پس پیشنهاد می کنم برای اینکه از استرس کرونا در امان بمانید، و کمتر به این موضوع فکر کنید؛ کارهای زیر را انجام دهید.

کم پیگیر باشید

به طور مداوم و زیادی پیگیر اخبار و موضوعات مربوط به کرونا نباشید، همین قدر که بدانید اوضاع در امروز چه فرقی کرده، زیاد شده و یا کم کافی است. لازم نیست که مدام و لحظه به لحظه آمار مبتلایان و مرگ و میر را دنبال و چک کنید، همین که خبر کلی را بفهمید بس است.

اخبار را از منبع موثق دنبال کنید

اخبار مربوط به کووید۱۹ را از منابع موثق و معتبر دریافت کنید و در هر کانال و یا سایتی که مشخص و درست نیست، خبری را که می شنویم زود نگران نشویم و استرس بگیریم.

موضوع را جدی بگیریم اما!

می دانیم که کرونا موضوع مهمی است و باید آن را جدی بگیریم، اما به این معنی نیست که دیگر هیچ کاری نمی توانیم انجام دهیم، کرونا هم مثل بیماری های دیگر قابل پیشگیری است و باید مراقب بود، همین که ماسک بزنید، فاصله اجتماعی خود را با دیگران رعایت کنید، در دورهمی ها شرکت نکنید و تجمع نداشته باشید این یعنی پیشگیری و کلی در بهتر شدن و کند شدن روند این بیماری کمک کرده اید.

زیاد فکر نکنیم

زیاد به فکر این که این بیماری آخرش چه می شود و یا در آینده چه می شود نباشیم و بر استرسمان دامن نزنیم، چرا که با همین زیاد فکر کردن ممکن است حتی خودمان را درگیر این بیماری کنیم. این وسواس فکری را از خودتان دور کنید. خودتان را به کازهای دیگری مشغول کنید، کتاب بخوانید، ورزش کنید و کلی کارهای دیگر تا دیگر زمانی برای فکر کردن به این موضوع باقی نماند.

مثبت فکر کنید

همیشه مثبت فکر کنید و این مثبت اندیشی را در این اوضاع بیشتر کنید. به این فکر کنید که به زودی این بیماری تمام می شود و آینده ای بسیار خوب در انتظار همه ی افراد جامعه و به خصوص من است. فضای زندگیتان را پر از شادی و آرامش کنید، و فقط به خوشی که دارید فکر کنید، کارهای خوب و مثبت انجام دهید.

از افرادی که...

از افراد غمگین، عصبی، افسرده، بی انگیزه، مضطرب، ترسو که استرس شما را بیشتر می کنند؛ دوری کنید.

در خانه و خانواده...

درون منزل و نزد خانواده تان جوی سالم، شاد و آرام برقرار کنید. با افراد خانواده حرف بزنید، بخندید و شادی کنید. در اوقات فراغتتان بازی و سرگرمی داشته باشید. اگر دارای فرزندی هستید، بهترین موقعیت است که وقت خوبی را با آن ها بگذرانید و به آن ها اختصاص دهید؛ مطمئنا فرزند تان بسیار خوشحال می شود. با او بازی کنید، برنامه های شادی برایش بگذارید، اگر درس می خواند به او در درس هایش کمک کنید و درس های دیگرش را با هم مرور کنید. به او اطمینان دهید که تا وقتی در خانه است حالش خوب است و سالم است و شما مراقب او هستید و اتفاقی برایش نمی افتد.

توصیه های بهداشتی...

اگر بیرون می روید حتما توصیه ها و پیام های بهداشتی را رعایت کنید و روش های خود مراقبتی مثل ماسک زدن و رعایت فاصله اجتماعی را انجام دهید.

ورزش کنید

برای اینکه سالم و شاداب باشید و روز خوب و با نشاطی را شروع کنید، هر روز وقتی را برای ورزش کردن اختصاص دهید. ورزش یوگا یکی از بهترین ورزش هایی است که برای به دست آوردن آرامش و کمک به بهتر شدن افکار ذهن کمک می کند و بسیار موثر است. شما می توانید حرکات و فیلم آموزشی ورزش یوگا، را در سایت هیات پزشکی ورزشی استان خراسان رضوی ببینید.

mentalhealth-rnb.jpg

شما می توانید با رعایت کردن نکات بالا، استرس و ترسی که دارید را از خود دور کنید و بر آن غلبه کنید، نگران این هم نباشید که اگر که به این بیماری مبتلا شدید،چه خواهدشد! با قرنطینه شدن و رعایت کردن اصول بهداشتی و مراقبتی می توانید از شدت گرفتن آن جلوگیری کنید.

20 اسفند 1399