loading..
غذاهای مفید برای مبتلایان کرونا چه ها هستند؟

غذاهای مفید برای مبتلایان کرونا چه ها هستند؟

غذاهای مفید برای مبتلایان کرونا چه ها هستند؟

چکیده

با توجه به شیوع کرونا و مبتلا شدن اکثر افراد، سیستم ایمنی بدن آن ها به دلیل این بیماری ضعیف شده و افراد بیمار باید تغذیه و رژیم غذایی مناسبی داشته باشند. ویروس کرونا به گونه ای است که اگر فرد را درگیر کند، او را بی اشتها می کند و فرد هم تمایلی به غذا خوردن ندارد؛ از این رو فرد ضعیف و ضعیف می شود و ویروس هم بیشتر به کار خود ادامه می دهد و در بدن باقی می ماند. درست است که مواد غذایی یا غذایی نیست که حال بیمار مبتلا به این بیماری را خوب کند، اما استفاده از غذا و داشتن تغذیه مناسب و مصرف مواد مقوی و خوب، در قوی کردن سیستم ایمنی بدن نقش پررنگی دارند.

مقدمه

در این دوران مهم است که چه تغذیه ای دارید، حال می خواهد به این بیماری مبتلا نشده باشید و یا گرفتار شده باشید. چرا که اگر تغذیه فرد، مناسب نباشد و از ویتامین ها و پروتئین ها به مقدار کافی استفاده نکند، بدنش ضعیف می شود و این باعث می شود، که ویروس به راحتی به فرد منتقل شود؛ و یا فردی که مبتلا هست شدت بیماری اش بیشتر شود. پس در این دوران مراقب تغذیه و مصرف غذاهای تان باشید.

رژیم سخت نگیرید. در این دوران حواس تان باشد که رژیم لاغری نگیرید، همچنین از گرفتن رژیم های سخت لاغری پرهیز کنید چرا که داشتن این چنین رژیم هایی سیستم ایمنی بدن تان را تضعیف می کند و باعث می شود که بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری قرار بگیرید.

اگر به کرونا مبتلا شدید، بی اشتها می شوید و دوست ندارید که غذا بخورید، اما این دوست نداشتن ضربه ای به سیستم بدنی اتان می زند.

چرا که در این دوران پروتئین و ویتامین در بدن شما کم می شود و باید حواس تان به خودتان باشد و به خود برسید. پروتئین بخش مهمی از انرژی بدن تان را تامین می کند و اگر این مورد در بدن تان تامین نشود ماهیچه ها و سیستم ایمنی بدن تان ضعیف می شود.

مواد غذایی که فرد مبتلا به بیماری کرونا باید مصرف کند.

پروتئین یک مواد انرژی زا ! : مصرف مواد پروتئین دار مانند: تخم مرغ، ماست، پنیر، دوغ کفیر ( که بسیار خوب و مقوی است، بسیار توصیه می شود)، گوشت قرمز، مرغ، ماهی، قارچ همچنین این مواد دارای ویتامین D  فراوان هستند، که بسیار برای افرادی که مبتلا به کرونا شده اند ضروری و مهم است.  

استفاده از حبوبات هم مانند عدس، نخود، لوبیا هم در این دوران بسیار توصیه می شود، همچنین این مواد غذایی هم دارای ویتامینD  هستند. سعی کنید در این دوران سبزیجات زیادی مصرف کنید، مخصوصا سبزی های تیره مانند: اسفناج و کاهو استفاده کنید. همچنین سبزیجاتی مانند هویج، گوجه فرنگی، کدو حلوایی که دارای ویتامینC  هستند مصرف کنید و از طریق مصرف مواد غذایی بالا ویتامین های مورد نیاز بدن تان را تامین کنید. البته اگر دوست ندارید که این سبزیجات را به صورت خام نخورید، به صورت آب پز مصرف کنید البته این آب پز شدن هم بسیار برای تان خوب است. اگر هم تمایلی به غذا خوردن نداشته باشید، غذاهای آب پز و سبزیجات آب پز بخورید.

چربی بدن تان را هم به مقدار کافی بر آورده کنید، مانند، تخم مرغ، گردو، ماهی، روغن زیتون، کره بادام زمینی که چربی بدن تان را تامین می کنند؛ مصرف کنید. البته درباره این که چه مقدار ویتامین برای بدن تان لازم است و باید مصرف کنید با پزشک خود مشورت داشته باشید.

در این دوران از مصرف مایعات غافل نشوید، آب به میزان کافی مصرف کنید. همچنین به جای مصرف آبمیوه های کارخانه ای، از آبمیوه های طبیعی استفاده کنید مانند: آب سیب، آب پرتقال، شیر موز و غیره. که هم آب مورد نیاز بدن تان را تامین می کند و هم ویتامین مورد نیاز بدن را. همچنین می توانید از دمنوش های موثر و خوبی در این دوران استفاده کنید.

شما می توانید مقاله مربوط به دمنوش های دوران کرونا را در سایت هیات پزشکی ورزشی استان خراسان رضوی مطالعه کنید و از آن ها برای بهبودی خود بهره مند شوید.

هنگامی که مبتلا به کرونا هستید، سوپ و آش را در برنامه ی غذایی خود قرار دهید، همچنین آب گوشت، آب مرغ، بلغور جو، سوپ جو، آش برنج و غذاهایی که رقیق ترند مصرف کنید.

مواد غذایی که فرد مبتلا به کرونا نباید مصرف کند.

در این دوران سیگار و قلیان نکشید، اگر هم می کشید که در این دوران قطع کنید، جرا که بسیار به ریه و سینه تان آسیب می زند و بیشتر در معرض خطر قرار می گیرید. همچنین در این فصل که آلودگی هوا هم وجود دارد، سعی کنید که بیرون نروید و اگر هم می روید زود به خانه برگردید.

غذاهای سنگین و فرآوری شده که اصلا مصرف نکنید، همچنین اگر مبتلا به بیماری کرونا هستید که به هیچ عنوان استفاده نکنید. غذاهایی مانند: سوسیس و کالباس که هضم آن ها دشوار و سخت است پرهیز کنید و استفاده نکنید. غذاهایی که سرخ کردنی هستند و چربی زیادی دارند مانند: سیب زمینی سرخ شده، کتلت، کوکو و غیره پرهیز کنید.

غذاهای کنسروی و کنسرو شده هم که کارخانه ای هستند، هم اصلا خوب و مفید نیستند چرا که ترکیبات مناسبی ندارند.

انواع سس ها هم که دارای چربی زیادی هستند، استفاده نکنید.

نوشابه، از مضرات نوشابه که دیگر همه خبر دارید، و بهتر است که هیچ کس مصرف نکند، اما اگر شما، از کسانی بوده اید که استفاده می کردید و حالا مبتلا به کرونا شده اید؛ اصلا در این زمان مصرف نکنید. در این دوران سرکه و ترشی استفاده نکنید، چرا که مصرف آن ها باعث می شود که دستگاه تنفس شما خشک شود، و این خشکی هم موجب تحریک سینه تان می شود و نفس کشیدن را برای تان سخت می کند، به همین دلیل اگر مبتلا به کرونا هستید مصرف نکنید. همچنین سعی کنید قند و شکر زیادی مصرف نکنید، روغن و نمک هم به میزان کافی استفاده کنید و از زیاد استفاده کردن این مواد پرهیز کنید.

نتیجه گیری

در این مقاله باید ها و نباید های مصرف غذایی در دوران کرونا را برای تان بیان کردم. امیدوارم که اگر مبتلا به کرونا شدید، بتوانید با داشتن تغذیه مناسب و خوب به بهبودی تان کمک کنید، البته در این دوران استراحت و ورزش را هم در برنامه خود داشته باشید.

05 خرداد 1400