loading..
زندگی بهتر با ورزش

زندگی بهتر با ورزش

آیا می خواهید احساس بهتری یا انرژی بیشتری داشته باشید و یا شاید سال ها به زندگی خود بیفزایید؟ پس فقط ورزش کنید. 

به سختی می توان از مزایای سلامتی ورزش منظم و فعالیت بدنی چشم پوشی کرد. هر کس فارغ از سن ، جنس و توانایی بدنی از ورزش بهره مند می شود. 

اثرات ورزش

هفت تاثیر ورزش که می تواند شما را به داشتن روحیه ی شادتر و بدن سالم تر برساند.

  •  باعث کنترل وزن شما خواهد شد 

ورزش می تواند به جلوگیری از افزایش وزن اضافی کمک کند و یا حتی به کاهش وزن کمک کند. وقتی مشغول فعالیت بدنی هستید ، کالری می سوزانید. هرچه شدت فعالیت بیشتر باشد، کالری بیشتری می سوزانید. رفت و آمد های منظم به سالن بدنسازی بسیار خوب است ، اما اگر نتوانید روزانه مقدار زیادی از وقت خود را برای ورزش در نظر بگیرید نگران نباشید. هر نوع فعالیتی بهتر از این است که کاری نکنید. برای بهره مندی از مزایای ورزش ، فقط در طول روز خود را بیشتر فعال کنید - به جای آسانسور از پله ها استفاده کنید یا کارهای خانه خود را بالا ببرید. حتی خوشبختانه به لطف تکنولوژی به راحتی می توانید در منزل خود برنامه ی ورزشی از بهترین مربی های ورزشی دریافت کنید و در خانه تمرینات ورزشی خود را انجام دهید. اگر در خانه وسایل ورزشی ندارید اصلا نگران نباشید. تمریناتی که از اپلیکیشن ورزشیار به صورت آنلاین دریافت می کنید با امکانات محدودی که در خانه دارید کاملا سازگار است. و بعضی از وسایل را می توانید برای خود درست کنید. مثلا به جای دمبل می توانید از بطری های آب کوچک استفاده کنید. 

  • ورزش و فعالیت بدنی می تواند لذت بخش باشد

 آن ها به شما فرصتی می دهند تا راحت شوید ، از فضای باز لذت ببرید یا به سادگی به فعالیت هایی بپردازید که شما را خوشحال می کند. فعالیت بدنی همچنین می تواند به شما کمک کند در یک محیط اجتماعی سرگرم کننده با خانواده یا دوستان خود ارتباط برقرار کنید. در یک کلاس رقص شرکت کنید ، به مسیرهای پیاده روی بروید یا به یک تیم فوتبال بپیوندید. یک فعالیت بدنی را که از آن لذت می برید پیدا کنید و فقط آن را انجام دهید. خسته؟ چیز جدیدی را امتحان کنید یا کاری را با دوستان یا خانواده انجام دهید. یک جلسه بدنسازی یا پیاده روی سریع می تواند به بهبود خلق و خوی شما کمک کند. فعالیت بدنی مواد شیمیایی مختلف مغز را تحریک می کند که ممکن است احساس شادی، آرامش و اضطراب کم تری در شما ایجاد کند. 

  • افزایش اعتماد به نفس

همچنین هنگام ورزش منظم ممکن است احساس بهتری نسبت به ظاهرخود داشته باشید، که می تواند اعتماد به نفس شما را تقویت کرده و عزت نفس شما را بهبود بخشد.

  • افزایش انرژی

 با خرید مواد غذایی یا کارهای خانه دور می شوید؟ فعالیت بدنی منظم می تواند قدرت عضلانی شما را بهبود بخشد و استقامت شما را تقویت کند. ورزش اکسیژن و مواد مغذی را به بافت شما می رساند و به سیستم قلب و عروق شما کمک می کند تا کارایی بیشتری داشته باشد. و هنگامی که سلامت قلب و ریه شما بهبود می یابد ، انرژی بیشتری برای مقابله با کارهای روزمره دارید.

  • خواب بهتر

فعالیت بدنی منظم می تواند به شما کمک کند سریعتر بخوابید ، بهتر بخوابید و خواب را عمیق کنید. فقط خیلی نزدیک به زمان خواب ورزش نکنید ، چرا که ممکن است ممکن است خیلی انرژی داشته باشید تا بخوابید

  • بهبود زندگی جنسی

ورزش جرقه را به زندگی جنسی شما باز می گرداند. آیا برای لذت بردن از صمیمیت جسمی بیش از حد احساس خستگی می کنید یا بیش از حد مناسب نیستید؟ فعالیت بدنی منظم می تواند سطح انرژی را بهبود بخشد و اعتماد به نفس شما را در مورد شکل ظاهری افزایش دهد ، که ممکن است زندگی جنسی شما را تقویت کند. اما حتی چیزهای فراتر از این هم وجود دارد. فعالیت بدنی منظم ممکن است تحریک را برای زنان افزایش دهد و مردانی که به طور منظم ورزش می کنند کمتر از مردانی که ورزش نمی کنند دچار اختلال در نعوظ می شوند. 

  • مقابله با بیماری ها

آیا شما نگران بیماری قلبی هستید؟ به امید جلوگیری از فشار خون بالا؟ وزن فعلی شما هر چه باشد ، فعال بودن باعث افزایش کلسترول با لیپوپروتئین با چگالی بالا کلسترول خوب می شود و باعث کاهش تری گلیسیرید های نا سالم می شود. و خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را کاهش می دهد. ورزش منظم به پیشگیری یا مدیریت بسیاری از مشکلات و نگرانی های سلامتی کمک می کند از جمله: سکته...فشار خون بالا....دیابت نوع 2...افسردگی...اضطراب...انواع مختلف سرطان...آرتروز همچنین می تواند به بهبود عملکرد شناختی کمک کرده و به کاهش خطر مرگ و میر ناشی از همه دلایل کمک کند. 


نکته اساسی در ورزش

ورزش و فعالیت بدنی روش های عالی برای بهتر شدن ، تقویت سلامتی و سرگرمی است.

 وزارت بهداشت و خدمات انسانی برای بیشتر بزرگسالان سالم توصیه می کند: حداقل 150 دقیقه در هفته فعالیت هوازی متوسط یا 75 دقیقه در هفته فعالیت هوازی شدید یا ترکیبی از فعالیت متوسط و شدید. این راهنما پیشنهاد می کند که این تمرین را در طول هفته پخش کنید. به عنوان مثال می توان به دویدن ، پیاده روی یا شنا اشاره کرد. حتی فعالیتهای بدنی اندک نیز مفید هستند و فعالیتهای انباشته شده در طول روز برای تأمین مزایای سلامتی افزایش می یابد. تمرینات قدرتی حداقل برای هر گروه بزرگ عضلانی حداقل دو بار در هفته. به عنوان مثال می توان به بالا بردن وزنه های آزاد ، استفاده از دستگاه های وزنه برداری یا انجام تمرینات وزنه برداری اشاره کرد. فعالیت های خود را در طول هفته گسترش دهید. 

اگر می خواهید وزن کم کنید ، اهداف خاص تناسب اندام را برآورده کنید یا حتی مزایای بیشتری کسب کنید ، ممکن است لازم باشد فعالیت هوازی متوسط خود را به 300 دقیقه یا بیشتر در هفته افزایش دهید.

 به یاد داشته باشید قبل از شروع یک برنامه جدید ورزشی با مربیان ورزشی مجرب و متخصصین تغذیه در اپلیکیشن ورزشیار مشورت کنید تا متناسب با شرایط خود برنامه دریافت کنید به خصوص اگر در مورد تناسب اندام خود نگرانی دارید ، مدت طولانی است که ورزش نکرده اید ، دارای مشکلات سلامتی مزمن ، مانند بیماری های قلبی ، دیابت یا آرتروز هستید.

16 اسفند 1399