loading..
روانشناسی بالینی

روانشناسی بالینی

شاید به ندرت، اسم این روانشناسی را شنیده باشید؛ این روانشناسی یکی از زیر شاخه های روانشناسی محسوب می شود. اولین بار این رشته در سال ۱۳۴۴ در سال تهران تدریس شد. در این مقاله من برایتان درباره این روانشناسی صحبت می کنم. 

روانشناسی بالینی، یکی از زیر مجموعه های رشته روانشناسی است. که به اختلالات روانی، مشکلات روانی، تشخیص و درمان آن ها می پردازد. مواردی مانند: اضطراب، نگرانی، افسردگی، اعتیاد، مشکلات خانوادگی، وسواس، مشکلات روحی و عاطفی، چاقی ولاغری و پرخاش و عصبانیت را شامل می شود.

 اضطراب و نگرانی، بی حوصله بودن، احساس کسالت و بی حوصلگی، از علائم افسردگی به حساب می آیند. روانشناسان بالینی به این افراد کمک می کنند تا، فرد بیمار اضطراب و نگرانی‌ که دارد را کم کم فراموش کند، و به او کمک می کنند که افکار منفی و موضوعاتی که باعث نگرانی و افسردگی او شده اند، را با کمک یکدیگر پیدا کنند و تشخیص دهند و در چندین جلسه فرد کم کم این علائم در او ناپدید شود و درمان شود. اعتیاد هم یکی از مشکلات جسمی است که در آخر به مشکلات روحی تبدیل می شود، فرد ممکن است بخواهد اعتیاد خود را ترک کند، اما هر بار که می خواهد این کار را انجام دهد، نمی تواند و یا اگر هم دست به ترک بزند، به تنهایی نمی تواند و شکست می خورد؛ چرا؟ به دلیل اینکه او به تنهایی نمی تواند و در طی این مسیر باید کارهایی انجام دهد و کسی کمکش کند. 

روانشناسی بالینی در اینجا می تواند به او کمک کند، روانشناس به او روش هایی را برای ترک می گوید و آن قدر او را تشویق می کند و راه حل به او می دهد و به او یاد آوری می کند که این اعتیاد و بیماری عواقب و زیانش بیشتر از لذتی است که به او می دهد و به او مشورت می دهد که فرد بیمار مشتاق می شود که هر چه سریع تر ترک کند. در این دوران داروهایی هم به او می دهد که اگر دردی دارد، کمتر شود. روش هایی هم که دارند، مشاوره،‌ روانکاوی و غیره.

مشکلات خانوادگی هم یکی از عواملی است، که بعضی افراد به روانشناس و روانشناس بالینی مراجعه می کنند. این افراد ممکن است که طلاق گرفته اند و حال خوبی از اینکه جدا شده اند، ندارند و تا مدت ها درگیر فکر جدایی و حال و هوای طلاق هستند و یا ضربه روحی خورده اند. بعضی ها پشیمان اند از اینکه طلاق گرفته اند و یا اینکه از فکر طرف در نمی آیند. روانشناسان بالینی به آن ها کمک می کنند و از آن ها می خواهند که افکار و جریان زندگی و طلاق خود را توضیح دهند تا آن ها متوجه شوند که قضیه از چه قرار است. اگر که فکر و عذاب وجدانی که دارند که چرا طلاق گرفته اند درست نباشد و دلایلی که برای طلاق داشته اند صحیح بوده، روانشناس به آن ها توضیح می دهد که تو اصلا عذاب وجدانی نسبت به کسی که ترکش کرده ای نداری و به این دلایل؛ جدا شدنت درست بوده است. یا زوجینی که با یکدیگر مشکل دارند را، مورد بررسی قرار می دهند، حرف های شان را گوش می دهند و در آخر راه حل درست و صحیح را به آن ها می دهند.

 بعضی افراد هم دچار بیماری وسواس هستند، حال وسواس فکری، وسواس عملی و یا وسواس روحی دارند که در هر کدام از آن ها به خود شان آسیب می زنند و خودشان را اذیت می کنند. بعضی وسواس فکری دارند، و فکر و گفته ای آن ها را اذیت می کند و همیشه به فکر آنند و یاد آن می افتند و آن فکر و حرف از ذهنشان بیرون نمی رود. در وسواس عملی هم بعضی، روی بعضی از اشیا حساس است و وسواس دارد، مثلا روی وسایل خانه اشان حساس هستند و همیشه باید برق بزند، و هر لحظه در حال تمیز کاری هستند و وسواس دارند، یا اینکه لباس های شان را چندین بار می شویند چرا که فکر می کنند کثیف است و هنوز؛ تمیز نشده است. در وسواس روحی هم بعضی افراد اینقدر به یک حرف و یا عمل فکر می کنند و حساس اند، که به روح خود آسیب می زنند یعنی اینقدر درگیر همان فکر و کار هستند که روح شان خسته و آزرده است، گاهی اوقات زود عصبانی می شوند، دلخور می شوند و خسته و کسل هستند در اینجاست که روانشناسان بالینی به آن ها کمک می کنند و راه حل ها و برنامه ای به آن ها می دهند تا از این افکار و کار ها کم کم دست بکشند و به حالت نرمال خود برگردند.
 مثلا برای وسواس فکری، می گویند که خودش را مشغول کار های دیگر بکند، باشگاه برود، تفریحاتش را بیشتر کند و یا برای وسواس عملی هم همینطور، خودش را از محیط دور کند و بیرون برود و کار های دیگر انجام دهد در وسواس روحی هم فرد را تشویق به کلاس های مختلف مثل موسیقی، ورزش و انجام کار های شاد تشویق می کنند که این کار ها را هم بسته به وضعیت هر فرد تعیین می کنند. بعضی افراد هم به دلیل اینکه خیلی چاق هستند و یا لاغر هستند به روانشناسان بالینی مراجعه می کنند و از اینکه این مشکل را دارند ناراحت هستند؛ روانشناسان هم با تشویق و تجویز داروهای مناسب آن ها را کمک می کنند.

 روانشناسی بالینی، به همه افراد و هر خانواده در هر سنی و هر قوم و فرهنگی کمک می کند و خدمات ارائه می دهد و به بهبودی بهتر شدن وضع بیمار کمک می کند. روانشناسی بالینی، در چند مرحله به بیمار کمک می کنند در اولین مرحله بیماری و طرز معالجه او را تشخیص می دهند، در دومین مرحله به درمان او و تست های روانشناسی می پردازند، در مرحله سوم به هر دو موضوع می پردازند، یعنی هم تشخیص و هم درمان بیمار، در آخرین مرحله هم به تحقیق و آزمایش درباره علت های بیماری و رفتار و حرکات بیمار توجه می کند که از طریق تست های روانشناسی، شناخت درمانی و روانکاوی انجام می دهند. با مراجعه به اپلیکیشن ورزشیار می توانید از روانشناسان و مشاوران مجرب ما کمک بگیرید و مسایل خود را با آن ها در میان بگذارید.

16 اسفند 1399