loading..
تیروئید

تیروئید

بیماری تیروئید چیست؟؟

چکیده

بیماری تیروئید بیماری است که در هر کسی اعم از، مردان، زنان، جوانان، کودکان، نوزادان و سالمندان در هر سنی که ممکن است؛ اتفاق بیفتد. و آزمایشات نشان داده که اختلالات تیروئید در، زنان بیشتر اتفاق می افتد. این غده بزرگترین غده در سیستم درون ریز است.

مقدمه

غده تیروئید غده ای درون ریز است که در جلوی گردن و در زیر قسمت برجستگی های حنجره قرار دارد. این غده دارای دو لوب یا لبه است که هر کدام از این لوب ها یکی در قسمت راست و دیگری در قسمت چپ قرار دارد؛ که این لوب ها در دو طرف نای زیر حنجره قرار گرفته اند.

غده تیروئید، دو هورمون ترشح می کند که در خون ترشح می شوند و جریان پیدا می کنند. یکی هورمون تیروکسین، و دیگری هورمون تری یودوتیرونین نام دارد.

هورمون تیروکسین دارای ۴ اتم ید است و هورمون تری یودوتیرونین از ۳ اتم ید تشکیل شده است. هورمون تیروکسین در سلول ها و بافت های بدن به تری یودوتیرونین تبدیل می شود، تری یودوتیرونین که که از هورمون تیروکسین حاصل و ناشی می شود و از غده تیروئید ترشح می شوند، وضعیت متابولیسم سلول های بدن را تحت تاثیر دارند و کارکرد و عملکرد سلول های بدن را کنترل و تنظیم می کنند.

اگر که این هورمون های تیروئید بیش از حد ترشح شوند، سلول های بدن هم سریع تر از حد نرمال و طبیعی خود کار می کنند و پر کاری تیروئید اتفاق می افتد. وقتی هم که ترشح این هورمون ها کاهش پیدا کند و کم شود، کم کاری تیروئید رخ می دهد.

پر کاری تیروئید چه علائمی دارد؟؟

پر کاری تیروئید و کم کاری تیروئید علائمی دارند که فرد با مشاهده آن ها می تواند بفهمد که، به کدام یک از این بیماری ها مبتلا شده است، البته برای اینکه دقیق تشخیص دهد و مطمئن شود، می تواند به پزشک مراجعه مراجعه کند و پزشک یا متخصص غدد هم برای تشخیص دقیق، آزمایش خون برای فرد تجویز می کند.

 • افزایش ضربان قلب
 • افزایش عملکرد روده
 • افزایش دفعات دفع
 • اسهال
 • عصبی شدن
 • کاهش وزن
 • تحمل نکردن گرما
 • عرق کردن زیاد
 • اضطراب
 • سوزش چشم ها
 • بیماری گواتر
 • مشکلاتی در بینایی
 • ضربان نامنظم قلب
 • ریزش مو
 • و خارش پوست اشاره کرد.

کم کاری تیروئید چه علائمی دارد؟؟

 • احساس خستگی
 • احساس سرما
 • سرد شدن دست ها و کف پا
 • کاهش تمرکز
 • افسردگی
 • افزایش وزن
 • ناباروی و سقط شدن جنین

بیماری گریوز از بیماری هایی است که توسط پر کاری تیروئید اتفاق می افتد. این بیماری یک بیماری، خود ایمنی در بدن است که سیستم ایمنی بدن، سلول های غده تیروئید را غریبه فرض می کنند و نمی شناسند؛ به همین خاطر به آن ها حمله می کنند و آن ها را از بین می برند و موجب می شود که؛ غده تیروئید هورمون های تیروئیدی بیشتری را ترشح کند.

این بیماری ممکن است به صورت ارثی هم به فرد منتقل شود. این بیماری بیشتر در سنین ۲۰ تا ۳۰ سالگی رخ می دهد و بیشتر است.  در این بیماری غده کمی حجیم و بزرگ می شود و حدقه های چشم بیرون می زند و بزرگ می شوند. برای تشخیص بهتر به پزشک مراجعه کنید و پزشک هم آزمایش خون می نویسد.

بیماری گواتر هم در اثر پر کاری تیروئید و یا کم کاری تیروئید ایجاد می شود که دلیل آن کمبود ید در بدن است و به دلیل بزرگ شدن غده تیروئید رخ می دهد. این بیماری اگر پیشرفته نباشد و پیشرفت نکند، علائم مشخصی ندارد اما هنگامی که غده تیروئید بزرگ شود و پیشرفت کند؛ علائم آن مشخص می شود مانند: تورم، مشکل در خوردن، مشکلات تنفسی، سرفه کردن، خس خس خس کردن سینه، تغییر کردن صدا، که پزشک معاینه می کند و تشخیص می دهد که این تورم و این علائم از بیماری گواتر است یا خیر.

بیماری هاشیموتو  در اثر کم کاری تیروئید رخ می دهد. این بیماری هم به علت اختلال در خود ایمنی بدن، سیستم ایمنی بدن به غده تیروئید حمله می کند و به غده تیروئید آسیب می زند و هورمون کمتر تولید و ترشح می شود، این بیماری به صورت ارثی هم منتقل می شود.

سرطان غده تیروئید، یکی از سرطان هایی است که در کودکان زیر ۱۰ سال شایع است و با افزایش سن و بزرگ تر شدن تا سن ۱۵ تا ۱۹ سالگی هم افزایش پیدا می کند و ادامه می یابد.

علائم آن وجود غده در ناحیه گردن، تورم غدد، احساس درد در گردن، احساس گرفتگی در گردن، مشکل در نفس کشیدن و تغییر کردن صدا که با سونوگرافی از گردن متخصص تشخیص می دهد.

توجه داشته باشید که اگر سرگیجه، تنگی نفس و درد زیاد داشتید حتما به پزشک مراجعه کنید.

برای بیماری تیروئید درمان قطعی وجود ندارد، اما برای پر کاری پزشک داروی ضد تیروئید تجویز می کند که هورمون ها کاهش پیدا کنند، در کم کاری تیروئید هم قرص تجویز می کنند.

ورزش های مناسب بیماری تیروئید

ورزش کردن هم روی بیماری تیروئید بسیار مفید است و تاثیر گذار است، و این بیماری را کنترل می کند؛ ورزش هایی مانند: دوچرخه سواری، ورزش با تردمیل، ورزش های هوازی و قدرتی، ایروبیک که شانه و بازو و لگن را درگیر می کند، تمرین با وزنه و کش، پیاده روی، شنا که بسیار خوب است البته دقت کنید که همیشه قبل از تمرین بدن تان را گرم کنید و بعد از آن سرد کنید، شاید این جمله را در بیشتر مقالات به شما گفته ام چرا که این گرم کردن و سرد کردن بسیار مهم است و بدن را آماده می کند.

غذاهای مناسب و نامناسب بیماری پرکاری تیروئید

از غذاهایی استفاده کنید که ید کم دارند و در حال تعادل نمک مصرف کنید. از نوشیدنی هایی که کافئین دارند بپرهیزید. سفیده تخم مرغ، میوه های تازه و خشک شده، سیب زمینی، عسل و مربا استفاده کنید.

از موادی که کلسیم دارند مانند: اسفناج، آب پرتقال، شیر بادام ، از موادی که ویتامین دارند مانند: جگر گوسفند، ماهی های چرب، قارچ و موادی که آهن و روی دارند استفاده کنید.

غذاهای مناسب و نا مناسب کم کاری تیروئید

غذاهای فرآوری شده مانند: هات داگ، همبرگر، سوسیس، کالباس و کیک ها استفاده نکنید. موادی مانند شیر سویا، کلم بروکلی، اسفناج، کلم، در میوه ها هلو، گلابی، توت فرنگی، قهوه، چای و الکل که دارای گواتروژن ها هستند هم کم مصرف کنید.

تخم مرغ، گوشت، مرغ، غذاهای دریایی مانند: ماهی، میگو، سبزیجات، میوه ها به غیر از هلو، گلابی و توت فرنگی، برنج، گندم سیاه، لبنیات مثل شیر، ماست و دوغ استفاده کنید.

نتیجه گیری

شما هم اگر بعضی از علائمی که در بالا گفته شد، در بخش کم کاری و یا پرکاری تیروئید بهتر است که، این علائم را جدی بگیرید و حتما به پزشک مراجعه کنید. می توانید به سایت هیات پزشکی ورزشی استان  خراسان رضوی مراجعه کنید و علائمی که دارید با پزشکان متخصص در این رابطه در میان بگذارید، تا شما را راهنمایی و به شما برای بهبودی بیماری تان کمک کنند.

 

05 خرداد 1400