loading..
تست کرونا

تست کرونا

آزمایش کرونا،‌ چگونه انجام می شود؟ 

چکیده

بیماری کووید-۱۹ چند وقتی است که همه جهان را درگیر کرده است، و همه ی افراد نگران از این که به این بیماری مبتلا شوند، هستند. برای برطرف شدن این نگرانی افراد باید پروتکل های بهداشتی را  انجام دهند و بهداشت فردی خود را رعایت کنند. شما می توانید برای اینکه از نگرانی دربیایید، تست کرونا بدهید و از اینکه آیا مبتلا هستید و یا قبلا مبتلا شده اید، باخبر شوید. بعضی افراد طریقه آزمایش کرونا را و یا اینکه کجا انجام می شود؛ نمی دانند. در ادامه با من همراه باشید، چرا که روش انجام تست کرونا و اینکه کجا انجام می شود را؛ برای تان می گویم.

مقدمه

 در ابتدا معنی مثبت و منفی، جواب آزمایش کرونا را برای تان می گویم. نتیجه ی آزمایش کرونا و تست کرونا، می تواند مثبت شود و یا منفی. اگر آزمایش دادید و نتیجه ی به دست آمده مثبت شد، یعنی که شما به ویروس آلوده شده اید و ویروس کرونا دارید. در این حین شما باید قرنطینه شوید و فاصله گذاری اجتماعی، ماسک زدن و پروتکل های بهداشتی را رعایت کنید تا به بهبودی برسید.

اگر که جواب آزمایش منفی شد، یعنی این که شما به ویروس کرونا مبتلا نیستید. البته در بعضی مواقع ممکن است این جواب منفی درست نباشد و کاذب باشد و این منفی شدن هم علت دارد و بستگی دارد که شما در چه زمانی آزمایش داده اید و هم به کیفیت و کمیت نمونه آزمایش شما و دمایی که آن نمونه قرار داده شده است، بستگی دارد و مربوط می شود. این را هم توجه داشته باشید که منفی شدن آزمایش شما به این معنی نیست که شما در آینده دیگر نمی گیرید و مبتلا نمی شوید، پس باید از خود مراقبت کنید و کارهای بهداشتی و فردی خود را انجام دهید.

پزشک برای تشخیص دادن این که ببیند فرد، کرونا دارد یا خیر؛ با توجه به علائم بیمار و وضعیت او، عکسبرداری از ریه، و آزمایش خون هم انجام می دهند.

آزمایش PCR  انجام دهید. انجام دادن تست پی سی آر، روشی دقیق و خوب است که مشخص می کند، فرد کرونا دارد یا خیر. در این آزمایش با کمک یک گوش پاک کن تمیز از مخاط بینی و حلق فرد، نمونه گیری انجام می شود، از این نمونه برای این که بفهمند فرد کرونا دارد یا نه استفاده می شود. جواب این آزمایش حدود ۲۴ تا ۴۸ ساعت بعد از این که از فرد نمونه برداری می شود، حاضر می شود. این تست مشخص می کند که  در بدن فرد الان و هم اکنون ویروس کرونا، وجود دارد یا خیر. این تست اگر مثبت شود، فرد باید قرنطینه شود و تحت مراقبت قرار بگیرد. این آزمایش در محل کار و یا در خانه هم انجام می شود. در محل کار، صاحبکار از متخصصان این کار می خواهد که برای گرفتن تست از کارکنانش به آن محل بیایند، در خانه هم به همین صورت فرد درخواست می دهد و فرد متخصص و نمونه گیر در منزل حاضر می شوند و جواب آن را به صورت اینترنتی، فکس و یا پیک به آن ها می رسانند.

نمونه باید در مدت۷۲ ساعت، به آزمایشگاه برسد و در این مدت هم باید در دمای خاص به خود و مناسب خود نگهداری شود، تا اگر که ویروس وجود دارد، زنده بماند.

آزمایش آنتی بادی یا سرولوژی، این آزمایش با نمونه گیری از خون صورت می گیرد، که دو نوع آنتی بادی را شناسایی می کند: ۱.Igm، که بدن به مدت دو هفته این آنتی بادی را می سازد و سپس مقدار آن کاهش پیدا می کند. ۲. IgG، که بدن آن را آهسته و یواش آن را می سازد، حدود ۴ هفته اما دوام بیشتری هم دارد. علائم ویروس کرونا، در همه ی افراد یکسان و شبیه به هم نیست، بعضی افراد علائم دارند و بعضی ها نه . شما می توانید برای دانستن علائم کرونا و تشخیص بیماری کرونا از سرماخوردگی و آنفولانزا، به مقاله مربوط به این موضوع در سایت هیات پزشکی ورزشی استان خراسان رضوی مراجعه کنید و آن را مطالعه کنید.

بعضی ها تنگی نفس، سرفه، عطسه دارند و بعضی ها علائمی مانند آبریزش بینی و یا علائم سرماخوردگی را دارند. نکته مهم در این جا، این است که همه ی این افراد آنتی بادی درست می کند؛ چرا که بدن در مقابل ویروس و میکروب از خود واکنش نشان می دهد، که یکی از آن ها تولید آنتی بادی در خون است که این آنتی بادی مثل پادتن عمل می کند. این آزمایش حداقل بعد از ۲۱ روز از اولین علائم ‌در فرد گرفته می شود، یعنی هنگامی که فرد کاملا بهبودی پیدا کرده و خوب شده است. این آزمایش به افرادی که دوست دارند بدانند، به کرونا مبتلا شده اند یا خیر، یا قبلا علائمی داشتند اما خوب شدند و می خواهند بدانند که آیا کرونا بوده یا نه؛ مفید و موثر است. بعد دادن این آزمایش پزشکان تشخیص می دهند که فرد مبتلا به کرونا و حالا بهبود شده، می تواند پلاسمای خون خود را اهدا کند یا خیر؟.

پس اگر می خواهید، بدانید که کرونا دارید یا نه، تست PCR  به شما کمک می کند که در همان لحظه متوجه شوید و اگر دوست دارید که آیا قبلا به کرونا مبتلا شدید و یا خیر تست آنتی بادی بدهید. البته هر دو تست را می توانید انجام دهید. این آزمایش ها را می توانید در مراکز درمانی انجام دهید.

خطا در آزمایشات کرونا معمولا کم است و به ندرت اتفاق می افتد، چرا که این آزمایشات خیلی دقیق است و این اتفاق کم می افتد. اما اگر خطایی هم باشد، علت های متفاوتی دارد که باید به آن ها دقت کرد. مانند:

  • نمونه برداشته شده از حلق و بینی به مقدار کافی نبوده که حاوی ویروس زیادی باشد و مقدار کافی ویروس ندارد.
  • نمونه و یا گوش پاک کن، در هنگام انجام تست به صورت تصادفی آلوده می شود و در نتیجه اثر می گذارد.
  • ویروس تازه وارد بدن شده باشد و یا مقدار ویروس کم است.
  • خیلی زود و یا خیلی دیر آزمایش و یا تست کرونا داده اید. یادتان باشد که که اگر با فرد مبتلا برخوردی داشتید، سریع برای آزمایش دادن اقدام نکنید، چرا که شاید جواب درست و صحیح نباشد، می توانید بعد از یک هفته آزمایش بدهید و جواب دقیق تری دریافت کنید.

نتیجه گیری

در مطالب بالا طریقه انجام تست های کرونا را برای تان بیان کردم، شما می توانید با در نظر گرفتن شرایط خود و این که آیا نیاز به تست دارید این تست ها را انجام دهید، هم چنین می توانید شرایط خود را برای پزشک خود توضیح دهید تا او شما را برای انجام دادن یا ندادن تست کمک کند.

05 خرداد 1400