loading..
بوکس چگونه ورزشی است؟

بوکس چگونه ورزشی است؟

موضوع: بوکس چگونه ورزشی است؟

چکیده☆

ورزش بوکس یکی از ورزش های محبوب جوانان به حساب می آید. این رشته تکنیک ها و اصول خاص به خود را دارد.  در این ورزش از تمرین های ورزش های هنرهای رزمی هم استفاده می شود. هر کسی با داشتن علاقه و توانایی خود می تواند یک بوکسور خوب شود. شما هم اگر به این ورزش و رشته علاقه دارید، ابتدا باید درباره این ورزش اطلاعاتی کسب کنید تا بدانید می توانید این رشته را انتخاب کنید یا خیر. در ادامه با من همراه باشید تا بدانیم بوکس چیست و چگونه انجام می شود.

مقدمه

زمان شروع ورزش بوکس، زمان دقیقی نیست، اما اولین مسابقات این رشته در سال ۱۸۹۲ بود.

ورزش بوکس یکی از ورزش های رزمی است که در آن دو نفر با ضربه های مشت که بر یکدیگر می زنند مبارزه می کنند، این دو باید طوری با هم مبارزه کنند که یکی از آن ها بر زمین بیفتد.

شما اگر می خواهید در این رشته فعالیت کنید باید توان بدنی بالایی داشته باشید، هم چنین روحیه مبارزه طلبی و جنگجویی داشته باشید و با تمام قدرت خود بازی کنید تا بازی را به نفع خود تمام کنید.

هر دو بازیکن با زدن ضربات و مبارزه کردن و گرفتن امتیاز باید طرف دیگر را به زانو در آورد، امتیاز در این بازی به این صورت است که هر کدام ضربات محکم تری با مشت های خود به صورت، سر و یا بالا تنه حریف بزند، به او امتیاز تعلق می گیرد. این ورزش در راند های ۳ دقیقه ای و توسط داور وسط داخل رینگ کنترل و مدیریت می شود.

تجهیزات مورد نیاز بوکس

دستکش: یکی از وسایل لازم و ضروری بوکس، دستکش بوکس است که فرد باید داشته باشد. وزن این دستکش ها باید ۸ اونس و یا ۲۲۷ گرم باشد. دستکش باید سالم باشد  و روی چرم آن هم بریدگی و پارگی نداشته باشد.

کلاه: کلاه هم یکی از تجهیزات بوکس است که از فرد در برابر ضربات وارده به سر، دهن ، گوش ها، دماغ محافظت می کند.

باند بوکس: باند بوکس نوارهایی از جنس پارچه هستند که برای مراقبت مچ دست ها و انگشتان استفاده می شوند و به طور خاصی دور آن ها پیچیده می شود. این باندها هنگام تمرین و زدن ضربات در برابر ضربه به حریف از آسیب دیدگی جلوگیری می کنند.

لباس: کفشی که هیچ گونه پاشنه ای نداشته باشد باید در مسابقه بپوشند، هم چنین شلوار کوتاهی که تا روی ران باشد به همراه زیر پیراهن رکابی یکی از تجهیزات دیگر بوکس است.

محافظ لثه: محافظ لثه هم یکی از اجزای مهم در ورزش بوکس است، و استفاده از آن در مسابقات اجباری است. چرا که ممکن است به دهان فرد آسیب زده شود. محافظ لثه از جنس پلاستیک است که در داخل دهان قرار می گیرد و از ضربات وارده به فک و دهان مراقبت می کند.

حرکات حمله در بوکس

فردی که می خواهد در این ورزش فعالیت داشته باشد، باید حرکات حمله را هم بلد باشد. در زیر چند مورد از حرکات حمله را برای تان می‌گویم.

کراس: کراس ضربه ای است که با پشت دست زده می شود. برای زدن این حرکت باید مشت های قدرتمند و قوی ای داشته باشید.

مشت: مشت زدن یکی از حرکات مهم ورزش بوکس است که فرد باید یاد داشته باشد. باید تمرین های زیادی کنید تا یاد بگیرید که چطور به حریف خود در حالت ایستاده و ثابت مشت بزنید.

قیچی بالایی: این حرکت به سمت بالا از پایین انجام می شود که هنگامی که سر حریف به شما نزدیک است می توانید از این حرکت استفاده کنید. البته دقت زیادی داشته باشید چرا که باید تعادل خود را هم برای زدن این حرکت حفظ کنید.

قلاب: حرکت قلاب یک حرکتی است که از مشت بغل است. این حرکت برای حمل آنقدر قوی و پر قدرت است که ممکن است فرد را طوری بر زمین بزند که بازی را به نفع خود تمام کند.

حرکات دفاع در بوکس

همان طور که یک بوکسور باید حرکات حمله را یاد داشته باشد، باید حرکات دفاع را هم یاد داشته باشد تا بتواند پیروز مسابقه شود. درادامه چند حرکات دفاع در بوکس را  برای تان می گویم.

لغزش: یکی از حرکات دفاع کردن در بوکس لغزش می باشد که شامل چرخش بدن و خم کردن کمر برای جلوگیری از برخورد ضربه حریف به سر است.

استفاده از پا: برای استفاده از این حرکت فرد بوکسور باید سریع این کار را انجام دهد و لحظه ای صبر نکند، استفاده از این حرکت به فرد بسیار در شکست طرف مقابل کمک می کند.

فریب دادن: در این حرکت هنگامی که ضربه ای به طرف شما می آید، کافیست سرتان را مقداری پایین بیاورید و زانوهای خود را خم کنید تا ضربه به شما وارد نشود. این کار حریف را کمی دچار سردرگمی می کند و او را منحرف می کند.

فایده های ورزش بوکس

سوزاندن کالری: یکی از فایده های ورزش بوکس این است که سوخت و ساز بدن شما را بالا می برد. چرا که فعالیت زیادی دارید  و با انجام هر یک ساعت تمرین ۶۰۰ کیلو کالری می سوزانید.

درگیر کردن عضلات 

ورزش بوکس تمامی عضلات بدن را مثل، جلو بازو، پشت بازو، سینه، سر شانه را درگیر می کند، و همه این عضلات تقویت می شوند، همچنین عضلات پا هم به دلیل این که فرد ایستاده است درگیر می شود.

تخلیه استرس و اضطراب

یکی دیگر از فواید این ورزش تخلیه استرس و اضطراب در فرد است. چرا که فرد هنگام ضربه زدن و مشت زدن به کیسه بوکس و تمرکز داشتن بر روی ضربات استرس، ناامیدی و حس تهاجمی را از درون خود رها می کند و تخلیه می شود.

تاثیر بهتر بر روی کارکرد قلب

از دیگر فواید بوکس کارکرد موثر قلب است، چرا که فرد در حین مشت زدن انرژی زیادی مصرف می کند و ماهیچه قلب او هم درگیر می شود، به همین دلیل می گویند که این ورزش روی بهبود کارکرد قلب تاثیری خوبی می گذارد.

نتیجه گیری

در این مطلب اطلاعاتی از این رشته مدرن و جوان پست برای تان توضیح دادم، اگر این رشته را دوست دارید با تمرین و با یاد گرفتن مهارت ها و تکنیک های این ورزش  و هم چنین بنیه قوی مطمئن باشید که می توانید در این ورزش موفق باشید. هم چنین هنگام بازی حتما از وسایل و تجهیزات مورد نیاز این بازی استفاده کنید تا هنگام بازی آسیبی نبینید. شما می توانید برای تهیه لثه بوکس و باند بوکس که از اجزای مهم بازی بوکس هستند را به راحتی و به صورت آنلاین و با قیمتی مناسب از فروشگاه ورزشیار انتخاب و خریداری کنید.

20 آذر 1400