loading..
انواع یوگا

انواع یوگا

موضوع: یوگا چیست و چه انواعی دارد؟ 

چکیده*

ورزش یوگا، ورزشی است که امروزه مورد توجه اکثر افراد قرار گرفته است. چرا که با انجام دادن این ورزش اندام مناسب و خوبی برای خود می سازند و هم این که از ذهن و روح خود را از غصه ها، استرس و فکر های بد رها می کنند. این ورزش حرکات مختلفی دارد و برای انجام حرکات آن فرد به مکانی آرام و بدون استرس نیاز دارد. این ورزش هم چنین لوازمی دارد که به فرد هنگام تمرینات و انجام حرکات کمک می کند. آیا شما هم این ورزش را دوست دارید؟ آیا انواع یوگا و فواید این ورزش را می شناسید؟ در ادامه با من همراه باشید تا با این رشته آشنا شوید و مطالبی درباره آن بدانید.

مقدمه*

یوگا آن طور که به نظر می آید، از ۵۰۰۰ سال پیش در هند شروع شده است و به یک نظم و آرامش فیزیکی و معنوی گفته می شود. کلمه یوگا از کلمه یوج سانسکریت نشات می گیرد، که به معنی یوغ، اتحاد، متحد شدن و پیوستن است.

همان طور که گفتم این ورزش حرکاتی دارد که فرد برای حفظ تعادل و آرامش خود انجام می دهد تا فکر و ذهن خود را آرام کند. شما می توانید این ورزش را به راحتی با لوازم مخصوص به خود در خانه انجام دهید و لذت ببرید.

انواع مختلفی از یوگا داریم، که در ادامه چند نوع از یوگا را برای شما می گویم.

یوگای ترمیمی

این یوگا با انجام چندین حرکات کششی و بدون تحرک زیاد و بدون اینکه زیاد خسته شوید، عضلات شما را نرم و انعطاف پذیر می کند. این یوگا به بی خوابی، افسردگی،‌ خوب شدن آسیب دیدگی و استرس به شما کمک می کند.

یوگای هاتا

یوگای هاتا، از حرکات استاتیک که در حال تغییر هستند شکل گرفته و به شما کمک می کند آرام شوید و ثبات خود را حفظ کنید. هم چنین هنگامی که واکنش های عصبی غیر ارادی دارید به شما کمک می کند تا آن ها را کنترل کنید و بر آن تسلط یابید. هاتا از روش تمرینات تنفسی، بدنی و رهاسازی صورت می گیرد.

یوگای راجا

‌یوگای راجا با  یوگای هاتا بسیار متفاوت است. راجا به گونه ای است که فرد با انجام تمرینات پی درپی و منظم به کنترل و منظم شدن ذهن خود دست پیدا می کند. اما هاتا بر جسم متمرکز می شود.

تمریناتی که در راجا انجام می شود، این امکان را به فرد می دهد تا تمرکز، مهارت های ذهنی، میزان دقت و توجه، اراده و توانایی های مرتبط با ذهن خود را افزایش دهد. مراقبه یا مدیتیشن در کنار تمرینات کنترل ذهن و فکر انجام می شود.

یوگای وینیاسا

یوگای وینیاسا به معنی تنفس در حال حرکت است، که در اینجا شما یاد می گیرید که چطور در حال حرکت تنفس خوب و راحتی داشته باشید که برای قدرت عضله و استخوان و سلامت شما مفید باشد. این یوگا به شما کمک می کند که در زمان حال باشید و قدرت تمرکز شما را بالا می برد.

یوگای باکتی

در این نوع یوگا به شما کمک می شود تا راهی مثبت و مسیری مثبت به سمت احساسات خود بردارید و احساسات خود را رشد دهید.

یوگای تانترا

در این یوگا از مراسم تشریفاتی استفاده می شود. و در این یوگا فرد کارهایی که در طول روز با آنها سرو کار دارد را درک می کند‌ و در این نوع باید صفاتی مثل انسانیت، فداکاری خلوص نیت نسبت به استاد خود، و صداقت و راستی نسبت به چیزهای دیگر داشته باشند.

یوگای کارما

در این روش به شما کمک می شود تا آینده ای دور از امواج منفی را برای خود تصور کنید و با تمرینات بتوانید این آینده را برای خود به وجود آورید.

یوگای اشتانگا

در یوگای اشتانگا از تمرینات و آموزش های یوگای باستان استفاده می شود. در این نوع یوگا نیاز به هماهنگی بین تنفس و توالی های پیوسته و پیشرفته است که با این کار حرارت و داغی زیادی در بدن ایجاد می شود، که در نتیجه تعریق زیادی اتفاق می افتد، که ماهیچه ها و بعضی از مناطق بدن را سم زدایی می کند. عملکرد بهتر گردش خون، مقاوم شدن بدن، حالت کشسانی بدن و ذهنی آرام را در پی دارد.

یوگای قدرتی

 این یوگا از نیروی عضلانی بدن کمک می گیرد و ترکیبی از حرکات کششی، مدیتیشن و حرکات و تمرینات قدرتی است.

در این یوگا حرکاتی مثل ایستادن روی دست، خم شدن به دوطرف است اما کلید اصلی این یوگا عرق کردن و عضله سازی است. در این یوگا بعد از انجام هر حرکت، حرکت بعدی به حرکت بعدی متصل می شود و وقفه ای بین آن ها ایجاد نمی شود و مانند تمرین هوازی است.

یوگای کریپالو

در این نوع یوگا به ورزشکار آموزش داده می شود تا بدن خود را به خوبی بشناسد و آن را بپذیرد و بتواند از بدن خود چیزی یاد بگیرد. می آموزد که با نگاه کردن به وضعیت درونی خود، سطح تمرین برای خود را پیدا کند. در یوگای کریپالو ورزش های تنفسی و تمرینات کششی و در ادامه حالت های فردی و تمرینات آرامشی انجام می گیرد.

یوگای کوندالینی

در یوگای کوندالینی یک سیستم مراقبه عمل می کند که هدف از این سیستم رها کردن انرژی های فرو خورده و درونی است. در این یوگا معمولا با مناجات کردن شروع می شود و با آواز خواندن در پایان تمام می شود. این یوگا دربرگیرنده آسانا، پرانایاما و مراقبه که نتیجه ای خاص را به فرد می دهد.

البته که یوگا چندین نوع دیگر هم دارد، که در این مطلب به بعضی از این انواع پرداخته شد. شما می توانید این ورزش را به راحتی در خانه و با تشک و چند ابزاری که دارد انجام دهید.

شما می توانید زیرانداز یوگا، کش یوگا، کمربند یوگا، آجر یوگا، فوم رول، رینگ یوگا، توپ ماساژ که به شما در انجام بهتر حرکات کمک می کنند را به راحتی و با قیمتی مناسب و به صرفه از فروشگاه ورزشیار تهیه و خریداری کنید و لوازمی که برای انجام یوگا لازم دارید از این فروشگاه تهیه و به راحتی در خانه این ورزش و حرکات آن  را انجام دهید.

فواید یوگا☆

همان طور که می دانید ورزش یوگا ذهن را آرام می کند و اکثر مردم برای رفع بیماری ذهنی و جسمی خود یوگا را انجام می دهند.

یوگا فایده های زیادی برای جسم و روح دارد مانند:

افزایش انعطاف پذیری بدن، بیشتر شدن قدرت عضلانی، نفس کشیدن بهتر و منظم، کمک کردن به عملکرد قلب و تقویت شدن ماهیچه قلب، رهایی از استرس و دور شدن از فکر های منفی

کمک به درمان اعتیاد: چرا که فرد با انجام حرکات و تمرینات آرامش بخشی که می گیرد جسم خود را از مواد دور می کند و ذهن خود را هم به آرامش دعوت می کند.

خطرات یوگا☆

ورزش یوگا خطر چندانی ندارد، اگر زیر نظر مربی و فردی که بسیار در آموزش خود قوی است باشید و تمرینات را انجام دهید خطری شما را تهدید نمی کند.

تنها آسیبی که ممکن است فرد ببیند، که به ندرت و کم اتفاق می افتد، پیچ خوردگی و کشیده شدن عضلات است، که اگر فرد به خوبی تمرینات را انجام ندهد ممکن است اتفاق بیفتد.

با این حال ممکن است بعضی افراد هم بیماری خاصی داشته باشند مثل، پوکی استخوان، سیاتیک و اینکه باردار باشند، بهتر است قبل از شروع یوگا با پزشک و متخصص خود صحبت کنند، و یا در مورد حرکاتی که برای آنها خطرناک است و نباید انجام دهند سوال کنند و بعد با خیال راحت یوگا را انجام دهند.

نتیجه گیری*

در بالا توضیحی درباره اینکه یوگا چیست، چه انواعی دارد و فواید آن چیست برای شما بیان کردم. در مقاله ی بعدی با من همراه باشید تا شما را با لوازم یوگا آشنا کنم و شما بتوانید حرکات یوگا را به بهترین شکل انجام دهید.

25 آذر 1400