loading..
استرس و اضطراب

استرس و اضطراب

برای کاهش اضطراب و استرس خود چه کار کنیم؟

چکیده

داشتن استرس و اضطراب یکی از مورد هایی است که همه ی افراد در، یک برهه ی خاص در گیر آن می شوند و آن را تجربه می کنند. مانند استرس برای دانشگاه رفتن، استرس امتحان، استرس از نظر مالی، استرس برای ازدواج و خیلی موارد دیگر.

 داشتن استرس و اضطراب زیاد بد نیست، اما وقتی استرس بیش از حد داشته باشید، مشکلاتی در سلامت جسم و روح تان ایجاد می شود و جسم و روح تان را درگیر می کند. اگر شما هم از کسانی هستید، که خیلی استرسی هستید و استرس دارید، باید کارهایی را انجام دهید و استرس خود را کم کنید. در این مقاله چند راه کار برای مقابله با استرس را برای تان می گویم که به شما کمک می کند تا به استرس تان غلبه کنید و آرام شوید.

مقدمه

برای کنترل کردن استرس و اضطراب تان این کار ها را انجام دهید:

افکار منفی و نگران کننده را، از خود دور کنید. در اولین قدم فکر های منفی و فکرهایی که به شما استرس وارد می کنند را از خود دور کنید و حواس تان را به جای دیگر پرت کنید. از گفتن کلماتی " من که شانس ندارم" ، " من نمی توانم" ، " وای کاش این را نمی گفتم، این کار را نمی گفتم" و جملاتی از این قبیل که به خود استرس وارد می کنید و مدام افکار منفی به ذهن خود راه می دهید. در این جا، اعتماد به نفس خود را بالا ببرید سعی کنید که در انجام دادن کاری یا گفتن چیزی به خود اطمینان داشته باشید و مطمئن باشید از این که آن را به خوبی انجام می دهید. شاید در اوایل سخت باشد اما کم کم می توانید اعتماد به نفس خود را بالا ببرید و استرس و اضطراب خود را کمتر کنید.

ورزش کنید. ورزش کردن را همیشه در برنامه روزانه خود قرار دهید و حداقل ۲۰ دقیقه ورزش کنید. ورزش کردن بسیار برای کاهش استرس و اضطراب به شما کمک می کند و شما را با نشاط می کند. همچنین ورزش کردن باعث می شود، خواب خوبی داشته باشید و بتوانید راحت بخوابید و فکر تان آزاد می شود. داشتن فعالیت و ورزش کردن موجب می شود اعتماد به نفس تان بالا برود و حال دل تان خوب شود. شما نی توانید ورزش هایی که به شما آرامش می دهد و شما را از افکار مزاحم و استرسی دور می کند؛ انجام دهید. ورزش یوگا بسیار مناسب است و به دور شدن و کم شدن استرس شما کمک می کند. همچنین می توانید در روز دقایقی را پیاده روی کنید و آرام شوید.

حالا که در روزهایی کرونایی هستیم، استرس کرونا را هم داریم، شما هم اگر استرس بیماری کرونا و یا مبتلا شدن به آن را دارید، می توانید مقاله مربوط به مهار استرس کرونا را، در سایت هیات پزشکی ورزشی استان خراسان رضوی مطالعه و بخوانید.

از دمنوش ها استفاده کنید. شما می توانید در کنار این کارها، از دمنوش های گیاهی که باعث کاهش استرس شما می شود، استفاده کنید. مانند: چای سبز که سرشار از آنتی اکسیدان های قوی است و موجب می شود که استرس تان کاهش پیدا کند. یا گل گاو زبان که برای اعصاب، آرام شدن ذهن و فکر و همچنین کم شدن استرس و اضطراب به شما کمک می کنند. البته اگر بیماری خاصی دارید و  یا دارو مصرف کنید، قبل از استفاده از دمنوش ها با پزشک خود مشورت کنید.

مصرف کافئین خود را کمتر کنید. مصرف کافئین خود را کاهش دهید، چرا که کافئین باعث تحریک اعصاب می شود و استفاده زیاد آن  باعث این می شود که استرس بگیرید. شاید استفاده مصرف کافئین برای بعضی ها خوب باشد، اما اگر قطع کردید و متوجه شدید که استرس تان کمتر می شود، مصرف آن را در روز کمتر کنید و کاهش دهید و بدانید که مربوط به آن می شود.

خواب کافی داشته باشید. سعی کنید به مقدار کافی بخوابید، چرا که همین خواب کافی نداشتن باعث می شود که شما استرس بگیرید و همچنین موجب می شود که عصبانی باشید و خسته و نمی توانید کار های تان را به خوبی انجام دهید. پس همیشه کارها و برنامه های تان را طوری تنظیم کنید که به مقدار کافی بخوابید و با خواب کافی آرامش خود را مهیا کنید.

در مورد استرس تان... در مورد استرس تان بنویسید، سعی کنید کار هایی که به شما استرس وارد می کنند و یا فکر کردن به کسی که به شما استرس می دهد و یا کاری که به شما استرس وارد می کند، درباره اشان بنویسید و کم کم سعی کنید اگر می شود آن افکار، کارها و افراد را فراموش کنید و کمتر با آن ها برخورد داشته باشید؛ اگر هم نمی شود سعی داشته باشید که با آن ها کنار بیایید و طوری تنظیم کنید که کمتر به این موارد فکر کنید و فکر تان را مشغول کار های دیگر کنید.

کنار خانواده باشید و شاد باشید. سعی کنید بیشتر وقت تان را با کسانی بگذرانید که به شما خوش می گذرد و شنا خوش و سرحال هستید. معمولا این افراد نی توانند دوستان، خانواده، فامیل و غیره باشند. سعی داشته باشید وقتی کنار خانواده هستید بگویید و بخندید و به چیز هایی که به شما استرس می دهد بی تفاوت باشید و فکر نکنید.

لبخند داشته باشید. سعی کنید همیشه لبخند ملیحی روی صورت تان داشته باشید و گشاده رو باشید، همین لبخند زدن بسیار به رفع استرس تان کمک می کند. به کوچک ترین حرف های خنده دار هم بخندید و شاد باشید.

نه گفتن را یاد بگیرید! همیشه قرار نیست که به همه چیز و همه کار و همه کس پاسخ مثبت بدهید. اگر نمی توانید کاری را انجام دهید و از پسش بر نمی آیید راحت بگویید نه. بعضی ها در برابر خواسته شخصی نمی توانند نه بگویند و خجالت می کشند، در حالی که قادر به انجام دادن آن نیستند و کلی به خود استرس و اضطراب راه می دهند. پس نه گفتن را یاد بگیرید و در زمان های لازم بگویید نه.

 موسیقی آرامش بخش گوش دهید. زمانی که استرس دارید، یک موسیقی ملایم و آرامش بخش بگذارید و گوش دهید و در آن زمان به هیچ چیز دیگر جز، آرامش فکر نکنید چرا که این کار بسیار کمک کننده است.

قطع ارتباط.. در بعضی اوقات افراد خیلی درگیر فضای مجازی می شوند و استرس دارند می توانید برای ساعتی گوشی موبایل تان را خاموش کنید و از آن دور باشید. چرا که بعضی ها با زنگ یک نفر، حالا می خواهد زنگ طلبکار باشد، رئیس باشد و یا هر کس دیگر استرس می گیرند و روز شان را پر استرس می گذرانند.

در محیطی که...  زندگی می کنید و یا کار می کنید، سعی کنید از رنگ های آرامش بخش برای وسایل و اطراف خود انتخاب کنید که وقتی استرس می گیرید، با قرار گرفتن در آن مکان و نگاه کردن به آن رنگ ها مثل رنگ آبی آرام شوید.

نتیجه گیری

 در این مطلب نکاتی را برای مقابله با استرس و اضطراب گفته شد،  سعی کنید که استرس خود را مهار کنید، چرا که داشتن استرس ذهن و فکر شنا را درگیر می کند و هم اینکه باعث می شود شما هول و دستپاچه شوید.  سعی داشته باشید که برای کارهای تان برنامه داشته باشید تا هر کاری را، که دارید سر موقع انجام دهید و استرس این که آن را انجام نداده اید، نداشته باشید.

05 خرداد 1400