loading..
استرس کرونا

استرس کرونا

با استرسی که کرونا به ما وارد کرده چه کنیم؟ و چطور به آن غلبه کنیم؟

چکیده

استرس، یکی از عواملی است که هنگام یک مشکل و یا یک خطر، فرد دچار آن می شود. پیش آمدن یک اتفاق، یک بحران، یک بیماری، یک خطر، شرکت کردن در مراسم مهم باعث می شود، که فرد استرس بگیرد و مدام نگران باشد که می خواهد چه اتفاقی بیفتد. اکنون که بیماری کرونا در ایران و تمام جهان پیدا شده، شیوع آن و بودن این بیماری همه افراد جامعه را دچار استرس و تشویش کرده است. در این مقاله می خواهم برای تان چند روش بگویم؛ تا استرس ناشی از کرونا یی که دارید، مدیریت و کنترل کنید، چرا که داشتن بیش از حد استرس اصلا خوب نیست.

مقدمه

استرس ممکن است در بیشتر مواقع خوب و مفید باشد، و به فرد کمک کند  چرا که فرد بیشتر بر آن موضوع متمرکز است و ممکن است روی کاری که انجام می دهد و استرس دارد، آن را بهتر و با دقت بیشتری انجام دهد و برای آن برنامه داشته باشد و به اتمام برساند. اما داشتن بیش از حد استرس و بیش از حد توجه و فکر کردن درباره چیزی به هیچ عنوان خوب نیست؛ و برای فرد مشکلات و خطراتی را ایجاد می کند.

استرس داشتن علائمی دارد که فرد را درگیر می کند از نظر جسمانی، عاطفی و رفتاری.

جسمانی: فردی که دارای استرس است، دچار ضربان قلب، بی خوابی، سر درد، عرق کردن، سرد شدن دست و پا ها، گر گرفتن و داغ شدن بدن، سرگیجه، سر درد، خستگی، کم شدن انرژی، تغییر در اشتها و تغذیه.

عاطفی: از نظر عاطفی هم باعث ترس، نگرانی، غم، موجب عدم تمرکز و توجه، عصبی شدن و پرخاش کردن، از بین رفتن علاقه، احساس ناتوانی و کم شدن انرژی، مشکل در حافظه و به یاد آوردن.

رفتاری: دوری کردن از موقعیت ها و مکان های خاص، سوال کردن های زیاد درباره اینکه اوضاع چگونه است، آیا اوضاع بهتر شده یا نه؟،‌ دست پاچه شدن، هول شدن و غیره.

اگر در خصوص بیماری کرونا زیاد استرس دارید و یا از آن دسته افرادی هستید که با شنیدن یک خبر کلی استرس می گیرید و کلی سوال دارید و مراقب هستید، پس پیشنهاد می کنم برای اینکه از استرس کرونا در امان بمانید، و کمتر به این موضوع فکر کنید؛ کارهای زیر را انجام دهید.

کم پیگیر باشید. به طور مداوم زیاد پیگیر اخبار و موضوعات مربوط به کرونا نباشید، همین قدر که بدانید اوضاع در امروز چه فرقی کرده، زیاد شده و یا کم کافی است. لازم نیست که مدام و لحظه به لحظه آمار مبتلایان و مرگ و میر را دنبال و چک کنید، همین که خبر کلی را بفهمید بس است.

اخبار را از منبع... اخبار مربوط به کووید۱۹ را از منابع موثق و معتبر دریافت کنید و در هر کانال و یا سایتی که مشخص و درست نیست، خبری را که می شنویم زود نگران نشویم و استرس بگیریم. مطمئنا بهترین و معتبر ترین منبع رسانه خبر و شبکه خبر در تلویزیون است.

زمان کمی را برای شنیدن یا خواندن خبر های مربوط به کرونا و یا خبر هایی که مضطرب مان می کنند و ما را دچار استرس می کنند، اختصاص دهیم و مدام در پی گوش دادن و مطلع شدن از اخبار نباشیم.

موضوع را جدی بگیریم اما! می دانیم که کرونا موضوع مهمی است و باید آن را جدی بگیریم، اما به این معنی نیست که دیگر هیچ کاری نمی توانیم انجام دهیم، کرونا هم مثل بیماری های دیگر قابل پیشگیری است و باید مراقب بود، همین که ماسک بزنید، فاصله اجتماعی خود را با دیگران رعایت کنید، در دورهمی ها شرکت نکنید و تجمع نداشته باشید این یعنی پیشگیری و کلی در بهتر شدن و کند شدن روند این بیماری کمک کرده اید.

زیاد فکر نکنیم. زیاد به فکر این که این بیماری آخرش چه می شود و یا در آینده چه می شود نباشیم و استرس مان را افزون نکنیم، چرا که با همین زیاد فکر کردن ممکن است حتی خودمان را درگیر این بیماری کنیم و این وسواس فکری را از خودتان دور کنید. خودتان را به کار های دیگری مشغول کنید، کتاب بخوانید، بافتنی کنید و کلی کارهای دیگر تا دیگر زمانی برای فکر کردن به این موضوع؛ برای خودتان نگذارید.

مثبت فکر کنید. همیشه مثبت فکر کنید و این مثبت اندیشی را در این اوضاع بیشتر کنید. به این فکر کنید که به زودی این بیماری منحوس تمام می شود و آینده ای بسیار خوب در انتظار همه ی افراد جامعه و به خصوص من است. فضای زندگی تان را پر از شادی و آرامش کنید، و فقط به خوشی که دارید فکر کنید، کارهای خوب و مثبت انجام دهید.

از افرادی که... غمگین، عصبی، منفور، افسرده، بی انگیزه، مضطرب، ترسو که استرس شما را بیشتر می کنند؛ دوری کنید.

در خانه و خانواده... درون منزل و نزد خانواده اتان جوی سالم، شاد، آرام برقرار کنید. با افراد خانواده حرف بزنید، بخندید و شادی کنید. در اوقات فراغت تان بازی و سرگرمی داشته باشید. اگر دارای فرزندی هستید، بهترین موقعیت است که وقت خوبی را با آن ها بگذرانید و به آن ها اختصاص دهید؛ مطمئنا فرزند تان بسیار خوشحال می شود. با او بازی کنید، برنامه های شادی برایش بگذارید، اگر درس می خواند به او در درس هایش کمک کنید و درس های دیگرش را با هم مرور کنید. به او اطمینان دهید که تا وقتی در خانه است حالش خوب است و سالم است و شما مراقب او هستید و اتفاقی برایش نمی افتد.

توصیه های بهداشتی... اگر بیرون می روید حتما توصیه ها و پیام های بهداشتی را رعایت کنید و روش های خود مراقبتی مثل ماسک زدن و رعایت فاصله اجتماعی را انجام دهید.

ورزش کنید. برای اینکه سالم و شاداب باشید و روز خوب و با نشاطی را شروع کنید، هر روز وقتی را برای ورزش کردن  اختصاص دهید.

ورزش یوگا یکی از بهترین ورزش هایی است که برای به دست آوردن آرامش و کمک به بهتر شدن افکار ذهن کمک می کند و بسیار موثر است. شما می توانید حرکات و فیلم آموزشی ورزش یوگا، را در سایت هیات پزشکی ورزشی استان خراسان رضوی ببینید.

نتیجه گیری

شما می توانید با رعایت کردن نکات بالا، استرس و ترسی که دارید را از خود دور کنید و بر آن غلبه کنید، نگران این هم نباشید اگر که به این بیماری مبتلا شدید، با قرنطینه شدن و رعایت کردن اصول بهداشتی و مراقبتی می توانید از شدت گرفتن آن جلوگیری کنید.

05 خرداد 1400