loading..
آسیب های ورزشی چیست

آسیب های ورزشی چیست

آسیب های ورزشی چیست؟

همان طور که در مقاله آسیب های ورزشی چیست-بخش اول گفته شد، آسیبهای ورزشی در اثر ضربه های شدید یا کششهای متمادی و بیش از حد در حین انجام حرکات ورزشی به وجود می آیند. صدمات ورزشی می توانند استخوانها یا بافت نرم (رباط، ماهیچه و تاندون) و یا هردو را دچار مشکل نمایند. در ادامه این مطلب به موارد زیر اشاره می کنیم:

پیشگیری آسیب های ورزشی

بهترین راه برای اینکه از آسیب دیدگی ورزشی در امان بمانید ، این است که قبل از انجام دادن ورزش بدن خود را به طور صحیح گرم کنید و حرکات کششی را درست انجام دهید. چراکه ماهیچه های سرد ، مستعد فشار زیاد و پارگی هستند ، در صورتی که عضلات گرم انعطاف پذیرتر هستند. همچنین قابلیت اینکه سریع حرکت کنید ، خم شوید و پرش کنید ، که این باعث می شود احتمال آسیب رسیدن به آن ها کمتر شود.

با انجام دادن مراحل زیر می توانید از بسیاری از صدمات ورزشی جلوگیری کنید:

 • استفاده از روش های مناسب برای خنثی کردن

برای حفظ کردن سلامت خود و پیشگیری از آسیب ها و صدمات ورزشی ، خوب است که روش سریع انجام حرکت های خنثی کننده در ورزش و فعالیت های خود را یاد بگیرید . ورزش های مختلف ، حالت ها و روش ها و وضعیت های مختلف و خاص به خود را دارند . برای مثال در بعضی از ورزش ها ، خم کردن زانو ها در وقت مناسب ، می تواند از آسیب دیدگی به ستون فقرات و یا باسن پیشگیری کند.

 •  استفاده کردن از تجهیزات و وسایل مناسب

برای پیشگیری کردن از آسیب ها و صدمات ورزشی بهتر است که کفش مناسب ورزش خود را بپوشید. همچنین مطمئن باشید که تجهیزات مورد استفاده شما در هنگام ورزش ، به اندازه کافی و به طور مناسب از شما محافظت می کند. این را هم بدانید که استفاده از کفش نامناسب و یا ابزار نامناسب ، خطر آسیب دیدگی را می تواند بیشتر کند. پس از ابزار و وسایل مناسب هنگام فعالیت خود استفاده کنید.

 •  زیاده روی نکنید.

اگر در هنگام فعالیت خود ، صدمه دیده اید ، قبل از اینکه دوباره فعالیت خود را شروع کنید مطمئن شوید که بهبودی خود را پیدا کرده اید. سعی نکنید اگر درد دارید ، ادامه دهید. حتی ممکن است بعد از بهبودی هم ، هنگامی که خواستید فعالیت ورزشی خود را دوباره شروع کنید ، نیاز باشد که با حرکات سبک تر آغاز کنید چرا که ممکن است آسیب ببینید. پس مراقب خود و سلامتی خود باشید.

 • بعد از ورزش بدن خود را به آرامی سرد کنید.

این را به یاد داشته باشید که بعد از فعالیت ، بدن خودتان را با انجام دادن بعضی از حرکات به طور آرام سرد کنید. معمولا این کار شامل همان حرکات کششی و تمرین هایی است که هنگام گرم کردن انجام می دهید ، می شود.

 • فعالیت خود را به آهستگی از سر بگیرید.

در صورت اینکه آسیب دیدگی شما مدت طولانی طول بکشد ، از فعالیت های خود فاصله نگیرید ،  و اگر صدمه شما خفیف باشد میتوانید با استفاده از RISE بهبود یابید و فعالیت تان را شروع کنید ، اگر که صدمه شما جدی بود ، بعد از اینکه بهتر شدید، به آرامی کارها و فعالیت تان را انجام دهید و به رشته ورزشی مورد علاقه خود برگردید.

خطرات ناشی از آسیب های ورزشی

هر کس ممکن است در رشته ورزشی خود آسیب دیده باشد ، در زمین فوتبال ، والیبال ، بوکس و غیره . اما برخی از عوامل هستند که شما و یا افراد دیگر را در معرض خطر آسیب دیدگی و صدمه قرار می دهند. در ادامه بعضی از این عوامل را برای تان می گویم:

 • کودکان و آسیب های ورزشی

کودکان به موجب اینکه بیشتر فعالیت می کنند و فعال هستند ، بیشتر هم در معرض آسیب های ورزشی قرار می گیرند ؛ چرا که کودکان خطرهایی که ممکن است تهدیداشان کند را نمی دانند و فکرش را هم نمی کنند ، به همین دلیل راحت تر و بیشتر از بزرگسالان و جوانان آسیب می بینند و آسیب پذیر ترند.

 • سن

هرچه که بزرگتر می شویم و سن مان هم بیشتر می شود ، احتمال آسیب دیدگی بیشتر و جدیدتر بیشتر می شود. آسیب های جدید هم ممکن است که آسیب های قبلی که داشتید را تشدید کند.

 • عدم مراقبت

گاهی وقت ها آسیب های جدی ، با آسیب های کوچک و کم شروع می شوند. مثلا بعضی از صدمات نشأت گرفته از فرسایش مثل ، تاندونیت ، شکستگی و یا کوفتگی توسط پزشک قابل درمان است . اما اگر این مورد ها را هم هرچند کوچک ، نادیده بگیرید و به دنبال درمان آن نروید ، می تواند آسیب جدی به شما وارد کند.

 • داشتن اضافه وزن

داشتن اضافه وزن هم می تواند ، خطر داشته باشد ؛ چرا که استرس غیر ضروری بر مفاصل مانند : باسن ، زانوها ، و مچ پا وارد می کند. هنگام ورزش و فعاایت این فشار بیشتر می شود ؛ با نکاتی که مطرح شد ، بهتر است که قبل از اینکه ورزش خود را شروع کنید ، یک معاینه پزشکی داشته باشید.

تشخیص آسیب های ورزشی

بیشتر صدمات ورزشی ، سریع باعث درد می شوند و شما درد آن را احساس می کنید. اگر با انواع آسیب ها آشنایی ندارید می توانید مقاله ی آسیب های ورزشی را مطالعه کنید. برخی دیگر از آسیب ها هم مانند صدمات فرسایشی ،‌ بعد از آسیب های طولانی مدت و یا ورزش سنگینی داشته باشید ، خودشان را نشان می دهند، که این آسیب ها غالبا در طی معاینات روتین و چکاپ هایی که انجام می شود ، تشخیص داده می شوند. اما اگر آسیب شما جدی تر باشد ، پزشک از مراحل زیر برای تشخیص آسیب استفاده می کند.

 • معاینه بدنی

پزشک تان ممکن است که مفصل یا قسمت صدمه دیده شما را ،به دقت بررسی کند شاید دردتان بیاید ، اما این کار به آن ها کمک می کند که اگر این مشکل در حرکت اندام های تان باشد ، متوجه شود که حرکت آن به چه صورت است و قسمت صدمه دیده را تشخیص دهد.

 • تاریخچه پزشکی

بررسی تاریخچه پزشکی یعنی اینکه پزشک ، سوال و جوابی  درباره چگونه اتفاق افتادن صدمه ، چگونگی جراحت ، کار هایی که از زمان جراحت به بعد انجام داده اید ، می پرسد ، اگر که اولین بارتان باشد که به پزشک مراجعه می کنید ، احتمال دارد که سوالات دقیق تری از شما بپرسد .

 • تست های تصویر برداری

تست های تصویر برداری ، شامل پرتو نگاری با اشعه ایکس ، ام آر آی ، سونوگرافی ، سی تی اسکن است ، که به پزشک کمک می کند تا داخل بدن شما را ببیند. و شکستگی و یا در رفتگی شما را تشخیص دهد که ، مربوط به کدام قسمت است. اگر هم که پزشکتان تشخیص دهد که پیچ خورده یا کشیدگی عضله دارید ، ممکن است که توصیه کند ، روش RISE را انجام دهید.

نتیجه گیری

پس متوجه شدید که اسکلت و ساختار بدنی کودکان ، به استحکام و قوی بودن بزرگسالان نیست ، و استخوان های آن ها ضعیف تر از بزرگسالان است ، به همین دلیل لازم است که در مورد آسیب های ورزشی کودکان بیشتر دقت کنید و مراقب باشید. چرا که ممکن است ، چیزی که مانند آسیب دیدگی بافت و سطحی به نظر بیاید ، یک شکستگی جدی تر باشد.

همچنین هرگز علائمی که دارید را نادیده نگیرید ، بدانید که هر چه سریع تر مشکل تان را تشخیص دهید و راه درمان را پیدا کنید ، سریع تر بهبود می یابید و می توانید سریع تر به ورزش خود برگردید.

05 خرداد 1400