loading..
آسیب های ورزشی

آسیب های ورزشی

آسیب های ورزشی چه هستند و چگونه باید آن ها را تشخیص داد؟

هنگام ورزش کردن، هر فردی ممکن است آسیب ببیند و دچار صدمه شود. آسیب دیدگی در ورزش اتفاقی عادی است چرا که نمی توان گفت برای کسی که حتی یک بار ورزش حرفه ای انجام داده است؛ محال است که آسیب و صدمه برایش اتفاق نیفتاده باشد. به همین دلیل حتی یک آسیب کوچک هم آسیب ورزشی تلقی می شود.


آسیب های ورزشی ممکن است، گاهی اوقات وخیم و شدت نداشته باشند و با کمی تمرینات ورزشی و ماساژ بهبود پیدا می کنند. اما اگر این صدمات شدت داشته باشد و بهبود پیدا نکنند، فرد ورزشکار باید راه های دیگر را امتحان کند و با پزشک در ارتباط باشد.

آسیب های ورزشی، در ورزش هایی اتفاق می افتد که پرخطر هستند مانند: بسکتبال، فوتبال ،اسکی، بدنسازی و غیره.

بعضی از آسیب های ورزشی عبارتند از:

پارگی عضله: در این مورد یکی از عضلات بدن، عضلات دست، پا پاره می شود که این اتفاق ممکن است در اثر ورزش هایی مثل: بدنسازی، والیبال و غیره اتفاق بیفتد.

گرفتگی عضلات: این گرفتگی در قسمت های گردن، شانه، بازو، کمر و یا ساق پا اتفاق می افتد؛ که این اتفاق هنگامی که ورزشکار قبل از تمرین و یا شروع مسابقه بدن خود را گرم نکرده باشد ایجاد می شود. که در این مواقع با کمی ماساژ و انجام حرکت های کششی فرد بهتر می شود.

شکستگی: یکی از صدمات ورزشی شایع، شکستگی است که فرد یا دستش می شکند یا پایش و یا قسمتی از انگشتانش. جای تعجب هم نیست چرا که مربوط به ورزش و فعالیتی که انجام می دهند؛ می شود. به طور مثال در ورزش هایی مانند: فوتبال که موجب شکستگی پا و یا ساق پا می شود، و همینطور اسکی، هندبال که باعث شکستگی دست و یا شکستگی یا در رفتگی انگشتان می شود. که باید به پزشک مراجعه کند و پزشک دست یا پای او را گچ بگیرد.

کشیدگی رباط ها: این کشیدگی هنگامی رخ می دهد که فرد قبل از مسابقه به خوبی گرم نکرده است و بدنش آن انعطاف لازم را ندارد، و یک دفعه فرد حین مسابقه یا قبل آن احساس درد می کند؛ مانند ورزش دو و میدانی و بسکتبال.

پیچ خوردگی: پیچ خوردگی هم زمانی که فرد در زمین فوتبال و یا در هنگام دویدن است؛ برایش اتفاق می افتد و فرد ناگهانی و بر اثر از دست دادن تعادل پایش پیچ می خورد.

پیچ خوردگی

آسیب به غضروف: آسیب به غضروف هم در اثر برخورد شدید با چیزی صدمه می بیند و غضروف حالت نرمال خود را از دست می دهد. مانند ورزش هایی مثل: کاراته، جودو و غیره.

پارگی تاندون: پاره شدن تاندون پا هم در اثر زیاد دویدن و فشار به پا ها اتفاق می افتد که فرد می تواند، تمرین های کششی و قدرتی انجام دهد تا بهبود یابد.

پارگی و درد در تاندون پا

کوفته شدن و ضرب دیدگی: در اثر کشیده شدن عضوی از بدن به زمین یا افتادن که به شکستگی نرسد، کوفتگی اتفاق می افتد و فرد تا چند روز در محلی که کوفته شده و یا ضرب دیده احساس درد و ناراحتی می کند. که در این مدت باید استراحت کند و محل را ماساژ دهد.

ضربه مغزی: این حالت در ورزش های برخوردی و یا ضربه ای بیشتر پیش می آید، مانند: فوتبال، ژیمناستیک و بوکس که افراد با یکدیگر برخورد دارند و روبه روی هم قرار می گیرند. در این هنگام فرد دچار سرگیجه، حالت تهوع، سر درد، ضعف می شود و احساس سنگینی و خستگی می کند؛ که پزشک تیم سریعا باید بررسی کند و تشخیص دهد و فرد را سریعا به بیمارستان منتقل کنند.

ممکن است فرد بر اثر این ضربه، ضربه مغزی شود و یا مشکلی برایش پیش می آید.

اگر  که دچار این موارد شدید، باید برای بهبودی نکات زیر را انجام دهید، و رعایت کنید:

۱.استراحت کنید. اگر که ناگهانی دچار درد شدید حتما چند ساعتی را، قبل از اینکه ورزش تان را شروع کنید استراحت کنید. اگر مشاهده کردید که درد تان بهتر نشد و هنوز درد دارید، مسابقه ندهید و یا اگر درون مسابقه این اتفاق برای تان افتاد؛ دیگر به ادامه مسابقه نپردازید.

۲. زخم تان را ببندید و از آن مراقبت کنید. اگر آسیبی که دیده اید، شدید بوده و باعث شده محل زخمی شود و خون از آن بیاید، زخم تان را توسط باند ببندید تا میکروب و آلودگی روی آن ننشیند. اگر زخم تان خیلی وخیم بود به پزشک مراجعه کنید تا زخم تان را ببیند و اگر لازم بود، برای تان بخیه بزند.

۳. یخ بگذارید! در بعضی اوقات که محلی از بدن تان دچار کوفتگی یا ضرب دیدگی می شود، سریعا روی آن یخ بگذارید که ورم نکند و دردش هم کمی التیام یابد. چرا که یخ گزینه بسیار مناسبی برای ورم نکردن و گاهی کبود نشدن است.

۴. عضوی که آسیب دیده را بالا نگه دارید. در مواقع شکستگی دست آن را با یک باند و یا پارچه بالا نگه دارید، یعنی اگر دست تان شکسته، پارچه ای از بازو تا محل شکستگی ببندید که دست تان بالا باشد و درد تان کمتر شود. هنگام خواب هم می توانید دست تان را روی متکا قرار دهید.

اگر مواردی که در بالا مطرح شد را انجام دادید، اما درد تان بهبود نیافت به یک متخصص فیزیوتراپی مراجعه کنید، که به شما برنامه های ورزشی و تمرینات ورزشی می دهد، تا کم کم دردتان بهتر شود.

تیم پزشکی ورزشی فدراسیون استان با داشتن متخصصین کار بلد و مجرب، در خصوص فیزیوتراپ های خوب در خدمت شماست که به شما خدمات ارائه دهند، همچنین می توانید در بخش مشاوره درباره درمان آسیب دیدگی؛ مشاوره بگیرید و آن ها با کمال میل پاسخگوی شما می باشند.

آخرین مرحله که وضع ورزشکار وخیم می شود، این است که با فیزیوتراپی هم بهتر نمی شود و باید جراحی شود؛ مثلا پارگی رباط زانو؛  که این موارد کم پیش می آید که فرد به دلیل آسیب ورزشی بخواهد جراحی کند؛ مگر اینکه زخم و درد و صدمه جدی و وخیم باشد.

نتیجه گیری*

 در این مقاله انواعی از آسیب های ورزشی برای تان گفته شد، امیدوارم که کمکی به شناختن و این آسیب ها به شما کرده باشم و اگر روزی خودتان و یا برای یکی از افراد تیم تان مشکلی پیش آمد و آسیبی دید؛ بدانید که باید چکار کنید، آیا با چند تمرین ورزشی و ماساژ بهبود می یابد و یا باید به پزشک مراجعه کند. این را هم  به یاد داشته باشید، تا قبل از اینکه بهبودی تان کامل نشده؛ ورزش و فعالیت تان را شروع نکنید؛ و بعد از بهبودی کامل دست به کار شوید.

 

05 خرداد 1400